Društvo

Srpskim povratnicima ključevi za 14 obnovljenih stanova

Srpskim povratnicima ključevi za 14 obnovljenih stanova
Srpskim povratnicima ključevi za 14 obnovljenih stanova
Srna

SARAJEVO - Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović uručio je danas ključeve 14 rekonstruisanih stambenih jedinica srpskim povratnicima u sarajevsku opštinu Novi Grad.

Ministarstvo je, posredstvom Fonda za povratak BiH, za ovaj projekat izdvojilo 500.000 KM i njime je obuhvaćeno 17 stambenih jedinica, od kojih su još tri u fazi obnove.

Halilović je rekao da je u okviru drugog projekta, čija je realizacija u toku, izdvojeno 200.000 KM za obnovu 14 stambenih jedinica srpskih povratnika u ovu opština.

On je naveo da je od 2008. do 2010. godina Ministarstvo za povratnike u ovu opštinu izdvojilo oko milion KM, od čega posredstvom projekta CEB 106.000 KM za rekonstrukciju 15 stambenih jedinica za porodice iz kolektivnih smještaja.

Halilović je rekao da se od završetka rata na područje ove opštine vratilo oko 10.000 Srba, a da u Ministarstvu postoje zahtjevi još 308 porodica sa 1.029 članova koji žele da se vrate na područje opštine Novi Grad Sarajevo.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo je od 2008. do 2010. godine uspjelo da obezbijedi 153 miliona KM za povratnike, od čega je 70 odsto uloženo u rekonstrukciju individualnih stambenih jedinica, a za smještaj lica iz kolektivnih centara 37 miliona.

"Od ovih sredstava izgrađeno je 4.200 stambenih jedinica za oko 20.000 povratnika, obezbijeđeno je 14 miliona KM za struju za više od 1.000 domaćinstava, obnovljeno je desetine kilometara puteva, izgrađeno više domova zdravlja", rekao je Halilović.

On je naglasio da je prioritet rješavanje pitanja još 2.700 porodica u kolektivnom smještaju.

Halilović smatra da je problem što se to pitanje ne rješava na isti način u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, iako je isti način finansiranja.

"Pošto u RS nema klasičnih kolektivnih centara nego postoje prilagođene stambene jedinice, dešavaju se zloupotrebe kada izbjeglice napuste kolektivne centre, tu se useljavaju socijalne strukture, ljudi koji nemaju ništa. To je ozbiljan problem koji takođe treba rješavati, ali kroz neke druge programe", naglasio je Halilović.

Halilović je potvrdio da od ove godine prvi put počinje finansiranje i nadoknada štete za one koji iz objektivnih razloga ne mogu ili ne žele da se vrate u mjesto ranijeg stanovanja.

"Potrebe su još velike i predviđeno je da se godišnje ulaže po 308 miliona KM kako bi pitanje izbjeglih i raseljenih lica bilo u potpunosti riješeno do 2014. godine", rekao je Halilović.

Pomoćnik načelnika za rad, socijalna pitanja, izbjegla i raseljena lica u opštini Novi Grad Sarajevo Rada Lukić rekla je da je konkurs za dodjelu sredstava za obnovu bio dugo otvoren zbog veoma malog interesovanja.

"Samo njih 17 je imalo svu potrebnu dokumentaciju koju zakon propisuje. Neki objekti su bili porušeni do temelja i svi su dovedeni u stanje upotrebne vrijednosti po međunarodnim standardima. Objekti su sanirani po principu ključ u ruke. Obezbijeđeni su i priključci vode i struje", istakla je Lukićeva.

Ona je dodala da je ovo je prvi projekat na području opštine koji se provodi putem Fonda za povratak i koji je isključivo namijenjen srpskim povratnicima.

Najčitanije