BANJALUKA - Drugi sajam obrazovanja i zapošljavanja, koji je održan u banjalučkoj dvorani "Borik", izazvao je nezapamćenu jagmu za radnim mjestima.
Sajam, u organizaciji Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH i Ambasade Norveške u BiH, te uz podršku grada Banjaluka, posjetio je orgoman broj ljudi, koji su organizovanim prevozom došli iz cijele BiH, a gužva ispred dvorane je nastala mnogo prije zvaničnog otvaranja u 11 časova. Marinko Barišić iz Kozarske Dubice, diplomirani inženjer mašinstva, na sajam je došao kako bi pogledao ponudu poslova u svojoj struci.
"Ranije sam radio u struci, ali sam već godinu nezaposlen. Mijenjao sam više firmi u okviru struke, ali evo ovdje sam uglavnom vidio da nema firmi iz realnog sektora", priča pedesetodišnji Barišić.
Sa dva zanimanja i nadom u pronalazak posla, Mirko Babić se na sajam uputio iz okoline Doboja.
"Autolimar i elektrotehničar sam, a na evidenciji Zavoda za zapošljavanje sam od 2006. godine. Radio sam na proizvodnji alu-stolarije, iskopu i postavljanju cijevi za plinovod", kaže Babić, držeći svoju biografiju u pisanoj formi, te dodao da bi se i prekvalifikovao samo da nađe posao.
Priliku da svoje biografije podijele poslodavcima iskoristili su i brojni studenti.
"Studiram fizio i radnu terapiju, a došla sam zbog prakse i master studija. Najviše ponuda ima Njemačka i još neke države, dok su ostale ponude nedovršene", govori Željana Veselinović iz Broda.
Dvadesetčetvorogodišnja ekonomistkinja Marija Keser iz Prnjavora takođe je jedna od onih koji priliku na sajmu nisu željeli da propuste, a kaže da je pogledala nekoliko ponuda banaka i osiguravajućih kuća. Sreću je okušala i trgovkinja Danijela Kapor iz Prijedora, koja je bez posla tri godine.
"Gledam prospekte, čitam, nadam se, jer čovjek se nada dok je živ", priča ona.
Njena sugrađanka Ljiljana Šikman je došla da pogleda ponude za kćerku koja je bez posla ostala prije deset godina u Upravi za indirektno oporezivanje.
"Kćerka je spriječena, pa bolje da dođe bilo ko", pojašnjava ona.
Paleta ponuđenih, baš kao i traženih poslova je bila široka. Među ponuđačima je bio i Terapijski centar "Bajriš majn" iz Bajerna u Njemačkoj, koji je tražio medicinske sestre i tehničare.
"Tražimo osam ljudi koji odmah mogu početi raditi. Jako puno ljudi dolazi da se raspita. Plata je otprilike 1.900 evra, s tim da dobijaju kod nas i stan", rekla je Tanja Požun, direktor Centra, koja je istakla da je iznenađena brojem posjetilaca, koji je višestruko veći od onog na sajmovima u Njemačkoj.
Organizatori sajma ističu da je rezultat prvog sajma, koji je održan u Zenici, 863 nova radna mjesta.
"Namjera je da ljudi prepoznaju svoje talente, da se povežu i da konačan rezultat bude eventualno novo radno mjesto. Ovaj događaj se, prije svega, odnosi na mlade ljude u BiH, a posebno u RS", rekla je En Vibeke Lilo, ambasador Norveške u BiH.
Renco Davidi, otpravnik poslova Delegacije EU u BiH, istakao je da je namjera ovog sajma usklađivanje ponude i potraženje.
"Imate u zemlji značajan broj ljudi koji traže zaposlenje, među njima i značajan broj mladih, a s druge strane one koji nude poslove. Mi zapravo pokušavamo da im pomognemo! Tu su manje vrste pomoći u okviru sajma, kao što su CV klinike i seminari koji će dati neke praktične alate kao što je ponašanje na intervjuu i generalno traženje posla", pojasnio je on.
Adekvatna pomoć
U Udruženju nezaposlenih RS smatraju da je položaj nezaposlenih izuzetno težak, te da se traže privredne grane koje mogu da zapošljavaju.
"Apsolutno ne razmišljamo o ekonomiji. Pokušaj je dobar, ali ako međunarodna zajednica želi da nam stvarno pomogne, neka pomogne u onim privrednim granama koje mogu da zapošljavaju", rekao je Slavko Čamber, predsjednik ovog udruženja.