Društvo

Stanić: Naše zdravstvo je humano i ono je svoja sredstava dalo građanima

Stanić: Naše zdravstvo je humano i ono je svoja sredstava dalo građanima
Stanić: Naše zdravstvo je humano i ono je svoja sredstava dalo građanima
Srna

BIJELJINA - Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić najavio je da će listu lijekova za domove zdravlja formirati struka i da restrikcije neće biti usmjerene na pacijente, nego na farmaceutsku industriju.

"Lista lijekova u domovima zdravlja neće se smanjivati, ali ćemo je preispitati i formirati, uvažavajući stavove koje je već dostavilo 650 timova porodične medicine u Republici Srpskoj", rekao je Stanić novinarima u Bijeljini.

Stanić je rekao da je sadašnja lista lijekova u domovima zdravlja preširoka, prema ocjeni struke, a razlog za to je veliki uticaj farmaceutskih kuća, što će se ubuduće nastojati izbjeći.

Prema njegovim riječima, prijedlog nove liste će nakon analize i uvažavanja struke potpisati direktori domova zdravlja i taj prjedlog će biti proslijeđen Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

"Zdravstvo se proziva za dug od 50 miliona za doprinose, a samo u prošloj godini potrošeno je 73 miliona KM za lijekove, umjesto 56 miliona predviđenih planom Fonda“, istakao je Stanić, napominjući da je u Bijeljini prekoračenje iznosilo milion KM.

Stanić je podsjetio da je tih 17 miliona KM raspoređeno 70 odsto na teret domova zdravlja i 30 odsto na teret bolnica.

"Naše zdravstvo je humano i ono je svoja sredstava dalo građanima", rekao je Stanić i naglasio da će pacijenti imati sve potrebne lijekove na A listi.

Prema njegovim riječima, uštede će se tražiti korištenjem generičkih lijekova, što znači da će farmaceutske kuće morati nižom cijenom da se izbore za tržište.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je danas da odluke uprave Kliničkog centra Banjaluka u vezi sa neprodužavanjem ugovora o radu na određeno vrijeme za medicinsko osoblje neće biti stavljene van snage.

Stanić je izjavio Srni da niko u zdravstvu Republike Srpske nije dobio otkaz, ali da su ovi ljudi potpisali ugovore na određeno vrijeme.

"Ustanove koje su pozitivno poslovale nisu me morale ni pitati i same regulišu da li će produžiti ugovore ili ne. Međutim, ustanove koje su poslovale sa gubitkom, moraju tražiti saglasnost Ministarstva za produženje takvih ugovora", rekao je Stanić.

On je dodao da Kliničkom centru ostaju "otvorena vrata" da prilagodi svoju sistematizaciju, te da, eventualno, smanji broj nemedicinskog osoblja, pa da primi medicinsko.

Stanić je rekao da u Republici Srpskoj ukupno ima 900 ljudi koji u zdravstvu rade na određeno.

"Dosad je bila praksa da se svi oni koji su radili na određeno prime na neodređeno, pa se primi sljedeća grupa ljudi na određeno. Na ovaj način je i Klinički centar došao od 2.200 zaposlenih na 2.700, pa kažu da ih je opet malo", rekao je Stanić.

On je rekao da smatra da se unutrašnja rezerva od 200 ljudi može naći u Kliničkom centru unutar 2.500 zaposlenih.

Predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske Ranko Palačković rekao je da je Sindikat zatražio da se bez odgađanja stavi van snage odluka uprave Kliničkog centra Banjaluka da ne produži ugovore o radu na određeno vrijeme za medicinske sestre i tehničare.

Najčitanije