Društvo

Stižu konvoji pomoći

Stižu konvoji pomoći
Stižu konvoji pomoći
Srna

ISTOČNO SARAJEVO – Prikupljanje i distribucija pomoći ugroženom stanovništvu koje je pogođeno poplavama nastavljeno je i danas širom RS.

Opštinski odbori Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ Rogatica i Sokolac prikupljaju pomoć za građane koji su najviše oštećeni u poplavama koje su pogodile Bijeljinu, Šekoviće i Bratunac.

Predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a Rogatica Milorad Jagodić rekao je Srni da su u Šekoviće jutros upućena dva kamiona, a sutra će krenuti još jedan, s obzirom da je ova, inače siromašna, opština sada dodatno u teškoj situaciji zbog ove prirodne katastrofe koja je zadesila.

"Danas ćemo zajedno sa konvojem, koji je organizovao Opštinski odbor SNSD-a Istočno Novo Sarajevo, uputiti kamion sa neophodnim namirnicima i ostalom robom u Bratunac i Bijeljinu", istakao je Jagodić.

On je podsjetio da je juče jedan takav konvoj upućen u Šamac, gdje je situacija, takođe, veoma teška.

Prema njegovim riječima, pomoć čine najneophodnije stvari za ugroženo stanovništvo: hrana, flaširana voda, mlijeko, hrana za bebe, pelene i druge najosnovnije potrepštine za djecu, te higijenski paketi, odjeća i obuća.

Jagodić je naglasio da je pomoć organizovana na inicijativu člana Glavnog odbora SNSD-a iz Istočnog Sarajeva Staše Košarca. /kraj/tp

Iz Višegrada je danas u Bratunac poplavljenom stanovništvu ovog grada upućen kamion sa prehrambenim namirnicama, sredstvima za higijenu, vodom za piće i garderobom.

Načelnik opštine Slaviša Mišković rekao je da je to pomoć koju su juče sakupili aktivisti Crvenog krsta, predstavnici nevladnih organizacija, višegradskih firmi i samih građana.

"Akcija će biti nastavljena i narednih dana i prikupljena pomoć biće upućena u druge gradova Repbuke Srpske gdje za to postoji potreba", dodao je on.

Članovi Lovačke organizacije "Panos" sakupili su 500 KM i za to kupili hranu za pomoć građanima Bratunca.

Kamion pomoći   u hrani obezbijedili  su  i u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i on je upućen u Derventu a juče je Opštinski odbor SNSD-a poslao humanitarne  pakete za Doboj.

U Bijeljinu je danas upućena pomoć iz Zvornika, koju su tokom jučerašnjeg dana mladi Zvorničani prikupljali u centru ovog grada.

Donaciju iz Zvornika čine paketi hrane i vode, kao i obuća koju je doniralo preduzeće "Obuća" iz Karakaja.

Mladi Zvorničani su i na ovaj način pokazali svoju humanost na djelu, iako se ovih dana i Zvornik suočava sa poplavama i klizištima.

Mnogi od njih bili su angažovani na spašavanju ljudi i na odbrani kuća od poplava, ali i na organizovanju akcija na prikupljanju pomoći.

U Bratunac pristiže pomoć za domaćinstva koja su bila ugrožena poplavama i dostavljaju im se paketi hrane i higijenskih sredstava.

Nakon povlačenja vode sa poplavljenih prostora pristupilo se čišćenju i otklanjanju posljedica od poplava.

Jutros je počela nastava u školama, vodosnabdijevanje i elektrosnabijevanje je normalizovano, a ponovo se uspostavlja i autobuski saobraćaj na linijama koje su prohodne. Mjesna zajednica Kravica i dalje je bez vode.

Načelnik ove opštine Nedeljko Mlađenović rekao je da su Bratuncu najpotrebnije građevinske mašine za uklanjanje klizišta i čišćenje ogromnih naslaga nanesenog raznog materijala sa puteva, iz dvorišta i drugih površina koje su ostale zatrpane otpadom i muljem nakon povlačenja vode.

On je pozvao građane na strpljenje, jer se radi po proritetima.

Mlađenović je istakao da nije moguće sve posljedice poplava istovremeno otkloniti i sanirati, te da će trebati više mjeseci, pa i godina, da se obnovi sve što je poplava uništila.

Angažovana mehanizacija i pripadnici Civilne zaštite i vatrogasci rade na sanaciji terena na najkritičnijim tačkama.

Zbog velikih klizišta u Žlijepcu i Zelinju nisu prohodni reginalni putevi od Bratunca prema Skelanima i Zvorniku pored Drine, ali su osposobljeni za saobraćaj putevi za Zvornik i Vlasenicu preko Konjević Polja i za Skelane i Bajinu Baštu preko Srebrenice ili LJubovije.

Građani čije su kuće bile zahvaćene poplavama čiste objekte i dvorišta uz pomoć prijatelja i komšija koje je poplava zaobišla.

Zahvaljujući pomoći koju je u prošli četvrtak dostavio Crveni krst Republike Srpske i opštine grada Istočno Sarajevo, Crveni krst iz Bratunca sa svojim volonterima do sada je uručio oko 1.000 paketa prehrambenih proizvoda i vode za piće domaćinstvima koja su bila poplavljena ili odsječena zbog klizišta.

Sekretar Crvenog krsta Čedo Pavlović izjavio je Srni da su formirali punkt za prihvat i distribuciju pomoći u Vatrogasnom domu gdje se pakuju paketi i mobilni timovi ih distribuišu na terenu.

"Osim paketa hrane, blagovremeno smo distribuisali i određenu količinu svijeća za domaćinstva koja su bila bez struje, zatim čizme, lopate za čišćenje mulja, kabanice i manji broj kolica za odvoz mulja i otpada", pojasnio je Pavlović.

On je dodao da na osnovu poimeničnih zahtjeva štabova za odbranu od poplava iz mjesnih zajednica dostavljaju pomoć na adrese tih porodica.

"Imamo zaliha brašna i prehrambenih proizvoda. Nedostaje čizama i kolica. Problem nam predstavljaju klizišta, jer ne možemo da dođemo vozilima u neka sela kao što su Žlijebac i još neki zaseoci, jer su putevi presječeni, ali smo pomoć ipak dostavili ugroženima na tim područjima", istakao je Pavlović.

On je naglasio da imaju najave dolaska novih količina pomoći i dodao da solidarnost stanovnika Srpske ni ovog puta nije izostala u najtežoj situaciji.

Najčitanije