BIJELjINA - Isplata julskih penzije korisnicima Fonda Penzijsko-invalidskog osiguranja Republike Srpske počeće sutra, saopšteno je iz Fonda.
Penzija se isplaćuje prema koeficijentu 1,06. Prosječan iznos je kao i prethodnog mjeseca - 320,55 KM i čini 39,3 odsto prosječne plate u Srpskoj (817 KM).
Isplatom je obuhvaćeno ukupno 230.619 korisnika, od čega u Republici Srpskoj 191.963 i 38.656 sa prebivalištem u inostranstvu.
Pored aktivnih korisnika penzije, u isplatu za jul uključeno je 395 korisnika prava na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje i naknade za pomoć i njegu.
Broj korisnika Fonda PIO RS za sedam mjeseci ove godine uvećan je za 3. 936 korisnika.
Tranša za isplatu penzije iznosi 73,1 miliona KM neto.
Prihodi od doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za period januar - jul iznose 388.026.051 KM, što je u prosjeku mjesečno 55,4 miliona KM.
Mjesečna tranša iz Budžeta za penzijska prava koja finansira Republika iznosi 15,6 miliona KM.
Za isplatu penzije u periodu januar - jul utrošeno je 507,9 miliona KM, što je za 4,6 miliona više nego za penzije u istom periodu 2010.godine.
Redovnost isplate i dostignuti nivo penzije, prema Zaključku Narodne skupštine Republike Srpske iz ranijeg perioda, i dalje su prioritet u ovoj oblasti - navodi se u saopštenju.