SARAJEVO - Švajcarska Vlada doniraće dodatnih 310.000 franaka /oko 500.000 KM/ za podršku projektu DNK identifikacije na zapadnom Balkanu od 2011. do 2012. godine, koji provodi Međunarodna komisija za nestala lica /ICMP/, rekao je otpravnik poslova Ambasade Švajcarske u BiH Lukas Rozenkranc.
Rozenkranc je, tokom posjete objektima ICMP-a u Tuzli, podsjetio da je Švajcarska od 2001. godine, uključujući i ovu donaciju, pomogla ICMP-ove programe sa više od 1,8 miliona KM.
Iz ICMP-a je saopšteno da je Rozenkranc posjetio Odjeljenje za koordinaciju identifikacija (ICD) gdje se obrađuju uzorci krvi koje je ova komisija prikupila od članova porodica nestalih i uzorci kostiju zaprimljeni od državnih organa.
Uzorci se označe bar-kodom i šalju se u ICMP-ove laboratorije u Sarajevu i Banjaluci na DNK analizu. Nakon toga slijedi ekstrakcija, potom se profili DNK unose u ICMP-ovu bazu podataka i prolaze proces poređenja, navodi se u saopštenju.
Rozenkranc je posjetio i Identifikacioni projekat Podrinje (PIP), koji je ICMP osnovao sa posebnom namjenom - da pomogne u identifikaciji lica nestalih padom Srebrenice 1995. godine, a koji je 2010. godine prenesen u nadležnost BiH institucija.
On je pohvalio rad ICMP-a, ističući da su učinjeni ogromni napori na pronalasku i identifikaciji nestalih lica, čime je pružena pomoć BiH i vladama drugih zemalja u regionu.
Rozenkranc je naglasio da je Švajcarska dugi niz godina angažovana na pitanju suočavanja sa prošlošću, kao i na procesu stabilizacije zapadnog Balkana.
"Porodice nestalih imaju pravo da znaju šta se desilo njihovim srodnicima. Ova istina, iako vrlo bolna, je zaista važna. To je razlog što Švajcarska već godinama podržava rad ICMP-a i zbog toga ćemo nastaviti da pomažemo ove i slične aktivnosti", izjavio je Rozenkranc nakon posjete.
Od novembra 2001. godine ICMP koristi analizu DNK kao primarni korak u identifikaciji velikog broja nestalih lica tokom oružanih sukoba.