BANJALUKA - Približavamo se našem cilju da svako dijete u BiH zna šta je "plavi telefon" i da može da nazove, kao i da nasilje nad djecom nije dopustivo, rekla je Snežana Jondža, koordinatorica rada "plavog telefona", povodom promocije novih aktivnosti ovog servisa.
"Plavi telefon", savjetodavna linija za djecu i servis za anonimno javljanje problema, pokrenuo je kampanju promocije rada linije i povećanje svijesti o problemu nasilja nad djecom. Kako kažu iz UG "Nova generacija", čiji je "plavi telefon" jedan od servisa, u narednom periodu pokušaće da otvore ogranak na drugoj lokaciji, kako bi se omogućilo produženje rada linije, što bi značilo da bi u dužem periodu tokom dana mogli pozvati i potražiti pomoć.
Jondža je kazala da projektom žele da povećaju svijest javnosti o vršnjačkom nasilju i da pokažu kako se može konstruktivno odreagovati i zaštititi dijete u situacijama vršnjačkog maltretiranja.
"Linija je trenutno otvorena samo od devet do 17 časova svakog radnog dana. Krajni cilj rada linije je 24 sata, sedam dana u sedmici. U toku ove godine cilj je i da nam se omogući korištenje broja 116-111 koji predstavlja broj rezervisan za liniju za djecu i koji je jedinstven u cijeloj Evropi", zaključila je Jondža.
To je anonimna linija, tako da svako ko ima informaciju o tome da je neko dijete ugroženo može da nazove i da te informacije prenese, a da ne otkrije svoj identitet. Oni dalje šalju prijavu sa relevantnim informacijama kako bi pripadnici nadležnih institucija izašli na teren i ispitali situaciju. Ministarstvo porodice, omladine i sporta je odobrilo projekat "plavog telefona", koji će nositi naziv "Odgovoran/na sam i ja".