Društvo

Svečanom akademijom obilježeno 7 decenija rada "Glasa Srpske"

Svečanom akademijom obilježeno 7 decenija rada "Glasa Srpske"
Svečanom akademijom obilježeno 7 decenija rada "Glasa Srpske"
Glas Srpske, Foto G. Šurlan

BANJALUKA - Svečanom akademijom u Kulturnom centru Banski dvor u Banjaluci večeras je obilježeno 70 godina postojanja "Glasa Srpske", uz prisutvo mnogobrojnih ličnosti iz društvenog, kulturnog i javnog života Republike Srpske.

Predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja 70. godišnjice od izlaska prvog broja "Glasa Srpske", Nebojša Radmanović, rekao je da je ovo veliki jubilej za medijsku djelatnost, čestitavši "Glasu Srpske" i poželivši mu mnogo usjeha u idućim godinama.

On je rekao da je značaj koji je "Glas Srpske" imao kroz istoriju veoma velik i da se kretao od slobodarske novine koja je širila istinu o pravednoj borbi i koji je do današnjeg "Glasa" koji je moderan i odgovara na sve zahtjeve svojih čitalaca.

"Za 70 godina 'Glas Srpske' je iznjedrio plejadu vrhunskih novinara, a pokretači 'Glasa', koji su vjerovali u mir pravdu i istinu, zasigurno su tu misiju danas ispunili i nastavljaju je ispunjavati", istakao je Radmanović.

Glavni i odgovorni urednik "Glasa Srpske" Mirjana Kusmuk rekla je da "Glas Srpske" zauzima jedno od vodećih mjesta na medijskoj sceni RS i BiH.

"'Glas Srpske' u tržišnoj utakmici sa svim drugim medijima drži se u samom vrhu i to veoma čvrsto", rekla je Kusmuk.

Ona je napomenula da se to postiže radom, profesionalnim stavom, poštivanjem kodeksa profesionalnih standarda i, naravno, ekskluzivnim informacijama.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na Svečanoj akademiji da je "Glas Srpske" jedna od najvažnijih medijskih kuća uopšte, svjedok stvaranja mnogih događaja i burne istorije u ovim krajevima.

"'Glas' je ostao uvijek vlasništvo naroda i pokazao se kao institucija koja je mogla da preživi sve režime i političke sisteme koji su se ovdje razvijali, sve zemlje koje su ovdje stvarane i koje su ovdje i propadale. Danas je 'Glas' simbol Republike Srpske i istorije ovih krajeva",  rekao je Dodik i dodao da je "Glas Srpske" opravdao naziv lista Republike Srpske.

Podsjetio je da je i ranije bila novina koja je radila i interesu javnosti.

Ispred Upravnog odbora "Glas Srpske" prisutnima se obratio Neven Kopanja istakavši da je "Glas Srpske" u sedam decenija dugoj dugoj tradiciji spojio mnogoborojna teška vremena.

"Danas je 'Glas Srpske' doživio 13.192 broja, kroz istoriju se trudio da bude ogledalo društva", rekao je Kopanja i naglasio da će "Glas Srpske", kao i do sada, biti tačan, istinit i hrabar.

On je rekao da "Glas Srpske" traje i da će dalje trajati istakavši da se u vremenima ekonomske krize rukovodstvo "Glasa" bori i uspješno opstaje na tržištu. Navodi je da je nakon privatizacije "Glas Srpske" tehnološki osavremenjen i da danas zapošljava preko 600 radnika u svim povezanim preduzećima, te da je najtiražnij dnevni list u RS.

Zamjenik glavnog urednika "Glasa Srpske" Darko Gavrilović rekao je da je ponosan što je dio tradicije duge 70 godina.

"'Glas Srpske' ispunjava osnovne zahtjeve svojih čitalaca, a dokaz za to je naravno ovako duga istorija lista", rekao je Gavrilović.

Darko Grabovac, urednik sportske redakcije, rekao je da sve rubrike, pa i ova, imaju posebno mjesto u "Glasu",  a po značaju su sve jednake jer pružaju čitaocima najaktuelije i najvažnije informacije.

Sekretar Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice "Glasa Srpske" Anton Kasipović dodijelio je Plakete za razvoj i doprinos razvoju "Glasa Srpske" bivšim urednicima, novinarima i članovima rukovodstava "Glasa Srpske".

Za izuzetan doprnos Plakete su dodijeljene Limunu Papiću (posthumno), Ismetu Bekriću, Svetozaru - Sveti Pucaru, Antonu Berhasu i Gojko Šerbuli.

Svečanoj akademiji prisustvovali su, između ostalih, i premijer Srpske Željka Cvijanović, ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić, kao i više ministara i poslanika.

Najčitanije