BANJALUKA - Nastojimo da našim slušaocima uvijek plasiramo objektivne i tačne informacije, koje se tiču dešavanja u našoj zemlji, ali i u cijelom svijetu. Takođe, nastojimo da one budu namijenjene svim uzrastima, što je vjerovatno formula našeg uspješnog 14-godišnjeg poslovanja", kaže Tihana Tepšić, direktorica programa Nes radija iz Banjaluke.
Radio-stanica uz čiju se muziku i informacije već 14 godina bude i odlaze na počinak mnogobrojni slušaoci, počela je s emitovanjem programa kao dio kompanije "Nezavisne novine" 1. juna 1997. godine na frekvenciji 99,9 MHz.
Pripremu i realizaciju 24-časovnog programa obavlja 12 stalno zaposlenih radnika, novinara voditelja, tehničara i pomoćnog osoblja, na čelu s mladom direktoricom programa Tihanom Tepšić, koja nastoji da sve konce čvrsto drži u rukama.
Povodom današnjeg 14. rođendana ovog radija, Tepšićeva za "Nezavisne" govori o tome šta je to što ih sve ove godine drži na vodećem mjestu radio-stanica u BiH, o drugom programu Nes radija, ali i saradnji sa drugim radio-stanicama, te poslu voditelja.
NN: Iza Nes radija je već 14 godina rada. Možete li ukratko opisati koncepciju vašeg poslovanja, ali i otkriti šta je formula za uspjeh?
TEPŠIĆ: Već nekih 14 godina smo prepoznati kao jedna od najslušanijih radio-stanica u BiH. Pokrivamo dvije trećine teritorije BiH i jedan dio Hrvatske i držimo se i dalje svog motoa: "Mjesto gdje prestaje mržnja, a počinje ljubav". Nakon punih 14 godina i dalje su kod nas najpopularniji hitovi s prostora bivše Jugoslavije. Ljudi su nas prepoznali kao radio-stanicu koja spaja ljude i kao radio-stanicu s velikim brojem slušalaca, poslovnih partnera i saradnika, koji su takođe prepoznali naš dugogodišnji rad i kvalitet.
Trudimo se da takvi budemo i dalje, a prepoznati smo i kao radio-stanica koja je tokom godina bila medijski partner i pokrovitelj mnogih kulturnih manifestacija.
NN: Koliko je danas u ekspanziji novih medija teško opstati na medijskom tržišu i izboriti se s konkurencijom?
TEPŠIĆ: Znamo da je ekonomska kriza učinila svoje, ali mi smo uspjeli isplivati i opstati na površini jer su nas naši poslovni partneri prepoznali po našem dugogodišnjem radu i kvalitetu i ostali su nam vjerni pa saradnja nije prestala ni u teškim vremenima. Na taj način i mi opstajemo, teško je, ali trudimo se da uvijek radimo nešto novo i da pratimo svjetske trendove, da uvodimo nove rubrike, ali ne odstupamo mnogo od našeg provjerenog recepta za slušanost.
NN: Prije četiri godine s emitovanjem programa počeo je i drugi program Nes radija ili Nes Castra, koji ima nešto drugačiju koncepciju?
TEPŠIĆ: S obzirom na to da je Nes radio više usmjeren na ozbiljniju publiku, gdje smo više u programu zastupili domaću muziku, odnosno YU nostalgiju, kako je mi volimo zvati, javila se potreba da pokrenemo i radio-stanicu koja će biti namijenjena urbanijoj gradskoj publici, mladim ljudima koji vole nešto drugačiju muziku od one koju emituje Nes.
I Castra se pokazala kao jedan dobar projekat kao radio-stanica koju su prepoznali mladi. Postali su jedan gradski vodič i za sva dešavanja koja su u našem gradu čučećete na Nes Castri.
NN: Činjenica je da Nes radio slušaju sve generacije, programska koncepcija uglavnom podrazumijeva muziku i zabavne sadržaje, ali tu su i informativne emisije koje privlače veliki broj slušalaca.
TEPŠIĆ: Trudimo se da našim slušaocima uvijek ponudimo svježe informacije, kao i da imamo neke tematske emisije namijenjene određanim generacijama. Volimo reći da imamo slušaoce od sedam do 77 godina. Naravno, slušanost zavisi i od doba dana - ujutru nas sluša nešto starija publika, a u popodnevnim i večernjim časovima su to mlađi. Mislim da smo stvarno imali sreću da su nas prepoznali i djeca, tinejdžeri, srednja generacija, pa i penzioneri.
NN: Često čujemo da su zbog pojave Interneta i ostalih elektronskih medija radio-stanice pomalo u krizi i da ljudi danas malo slušaju radio.
TEPŠIĆ: Ono što mi dobijemo kao feedback od publike jeste da nas slušaju i u automobilu i na našoj internet stranici. Koliko sam primijetila, dosta smo slušani i u buticima, kafićima i to je još jedan od pokazatelja da je Nes radio vodeća radio-stanica u BiH.
Istina je da je Internet je uticao u velikoj mjeri na radio-stanice. Međutim, mislim da je radio medij koji će uvijek opstati i koji će uvijek biti interesantan. Kod nas još radio-stanice dobro kotiraju. Zna se da je radio brz medij i da informacije brzo stižu do publike.
NN: I sami ste radili kao voditelj dugi niz godina. Koliko je zahtjevan taj posao i kakva iskustva imate?
TEPŠIĆ: Moram priznati da je posao radio-voditelja jako potcijenjen kod nas. U svijetu i nije, ali kod nas jeste. To je jedan jako interesantan i dinamičan poziv. Iziskuje i puno odricanja, jer radite kroz tri smjene, kao i za vikende i praznike. Morate uvijek biti i nasmijani i skoncentrisani i kada možda uopšte niste raspoloženi, tako da je to jedan, po mom mišljenju, jako težak posao. Radila sam kao voditelj gotovo 12 godina, a i dalje se trudim da kroz neke svoje autorske emisije stupim u kontakt sa svojom publikom i da spojim ugodno s korisnim.
Uvijek ima različitih profila ljudi i slušalaca koji nas stalno zovu i žele da znaju ko je osoba s kojom pričaju i nešto o njoj. Međutim, sve je to dio posla, ali uvijek ima zanimljivih ljudi, koji će vas nasmijati, što je interesantno i slušaocima.
Saradnja
NN: Nes radio je i prva radio-stanica iz RS koja je uspostavila kontakte i razmjenu priloga s radio-stanicama iz Federacije BiH još davne 1997. godine, u vrijeme potpune medijske blokade. Kakva je danas saradnja s radio-stanicama iz zemalja regiona i koliko je ta saradnja važna za program?
TEPŠIĆ: Radili smo u nekim projektima, odnosno riječ je o mrežama radio-stanica. Radili smo zajedno na nekim emisijama, razmjenjivali priloge. Tokom svih ovih godina smo učestvovali u dosta takvih projekata i ostvarili jako dobru saradnju sa drugim radio-stanicama i, naravno, sa drugim novinarima. I dalje imamo jako uspješnu saradnju, koja je i te kako bitna za naš program i za slušaoce.