BANjALUKA - Ukidanje seksizma i promocija jezika koji odražava principe rodne ravnopravnosti jedan je od opštih standarda za jednakost polova, navode iz Džender centra Vlade Republike srpske (RS) povodom 21. februara - Međunarodnog dana maternjeg jezika.
"Jezik ima fundamentalnu ulogu u formiranju društvenog identiteta pojedinaca i ima uzajamno dejstvo sa društvenim stavovima i kulturom. Upotreba jezika, u kojem se prisustvo, jednak status i uloge žena i muškaraca u društvu ravnopravno odražavaju i tretiraju sa jednakom vrijednošću i dostojanstvom, i suštinski je aspekt rodne ravnopravnosti i pristup postizanju suštinske ravnopravnosti", navodi se u saopštenju.
U Džender centru smatraju da djelovanje zemalja članica EU mora biti usmjereno na promovisanje upotrebe neseksističkog jezika u svim sektorima, naročito u javnom sektoru i na svim nivoima i u svim oblicima obrazovanja, te u medijima.
Međunarodni dan maternjeg jezika - 21. februar u svijetu se obilježava od 2000. godine pod pokroviteljstvom UNESKO-a. UN proglasile su ovaj dan važnim s ciljem intenziviranja i međusobnog upoznavanja, približavanja različitosti i ukazivanja na zaštitu i značaj jezičkih raznolikosti i kulture.
Preporukom Odbora ministara Savjeta Evrope zemljama članicama, definisani su standardi i elementi za ravnopravnost polova koji pokazuju političku volju i predanost za ostvarivanje ovih standarda i odnose se na ratifikaciju i usvajanje relevantnih normativno-pravnih dokumenata, donošenje i sprovođenje planova za djelovanje radi ispunjavanja obaveza definisanih zakonima i drugim propisima, analize stanja, praćenje i ocjenu napretka.