NOVI GRAD - Načelnik opštine Dvor u Hrvatskoj Nikola Arbutina rekao je danas u Novom Gradu da još nije definitivno određena lokacija za odlagalište radioaktivnog otpada, već da postoje četiri potencijalne lokacije - Trgovska gora, Moslavačka gora, Psunj i Papuk.
"Opština Dvor ne provodi procedure odabira lokacije već država i država je ta kojoj se žuri. Mi hoćemo da ispitamo sve mogućnosti i da onda pitamo građane i kakav bude njihov stav mi ćemo ga zastupati", rekao je Arbutina nakon sastanka sa načelnicima opština Novi Grad i Bosanska Krupa u Federaciji BiH o problemu izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor.
On kaže da opština Dvor i on kao načelnik nemaju informaciju da je na Trgovskoj gori počelo odlaganje medicinskog otpada, dodajući da se u javnosti stvara dojam da opština Dvor "nekud žuri".
Arbutina je naglasio da su, kada je riječ o ovom pitanju, "svi na jednoj strani".
"Normalno, svi smo zajedno po tom pitanju i na istoj smo strani. Sjednica Opštinskog vijeća Dvor biće održana 22. aprila i nakon toga ćemo u dalje aktivnosti", rekao je Arbutina.
On je podsjetio da je hrvatski Sabor u oktobru prošle godine donio strategiju da će u Hrvatskoj skladištiti radioaktivni otpad i da je u toku postupak odabira lokacije.
"Mi smo dobili dopis od Zavoda za radiološku i nuklearnu bezbjednost u kome se poziva opština Dvor da učestvuje u procesu odabira lokacije. Ne znam da li su ispoštovane sve procedure koje je trebalo ispoštovati, odluku donosi država, a ne lokalna zajednica", ponovio je Arbutina.
Predsjednik Opštinskog vijeća Bosanske Krupe u Federaciji BiH Ćazim Kasić kaže da nije riječ o problemu samo dvije opštine.
"Ovo nije samo problem opština Novi Grad i Dvor nego se proteže i na naša mjesta - opštine Bosanska Krupa i Bužim i nastojaćemo da alarmiramo sve nadležene na kantonalnom nivou i na nivou Federacije da se ovo odlagalište izmjesti na lokaciju koja je povoljnija od ove trenutno aktuelne", rekao je Kasić.
Načelnik opštine Novi Grad Snježana Rajilić kaže da danas zvanično počinju aktivnosti na sprečavanju izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini ove opštine u susjednoj Hrvatskoj.
"Za konkretne aktivnosti bilo je potrebno odobrenje lokalnog parlamenta koji je danas podržao rezoluciju u kojoj se najoštrije osuđuje postupak Hrvatske u smislu lociranja moguće deponije na Trgovskoj gori i tražimo od svih političkih činilaca u Republici Srpskoj i BiH da u naredna četiri mjeseca preduzmu aktivnosti kojima bi se osporila ova lokacija", izjavila je Rajilićeva nakon sastanka.
Ona je navela da očekuje aktivosti Predsjedništva BiH, Parlamentarne skupštine i ministarstva inostranih poslova BiH.
"Očekujemo što hitniju akciju u smislu uspostavljanja veza sa Vladom Hrvatske i resornim ministarstvima u Hrvatskoj da bi se ova odluka preispitala i da bi se došlo do argumenata da li su ispoštovane sve procedure kod predlaganja lokacije", rekla je Rajilićeva.
Ona je navela da je iz Vlade Republike Srpske najavljeno da će u ponedjeljak, 20. aprila, opštinu Novi Grad posjetiti predstavnici nadležnih ministarstava.
Prema njenim riječima, učesnici današnjeg sastanka saglasni su da zajedno zatraže pomoć i upute apel nadležnim vlastima.
"Moramo biti svjesni da je ovo pitanje BiH i da je na potezu Ministarstvo inostranih poslova", rekla je Rajilićeva.
Ona je negirala da je od nje traženo da se ovaj problem ne aktuelizuje zbog "međukomšijskih odnosa" i najavila da će tražiti da se ispita odgovornost onih koji su te neistine i falsifikovana dokumenta plasirali u javnost jutros prije posebne sjednice Skupštine opštine Novi Grad posvećene ovom problemu.
Rajilićeva kaže da je riječ o ozbiljnom problemu.
Skupština opštine /SO/ Novi Grad danas je jednoglasno usvojila rezoluciju protiv izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor u Hrvatskoj koja se nalazi 2,5 kilometra vazdušne linije od Novog Grada.
U rezolucije se navodi da se SO Novi Grad žestoko protivi ovom projektu i traži obustavljanje aktivnosti na određivanju lokacije Trgovska gora za odlaganje otpada niske i srednje radioaktivnosti.