SARAJEVO - Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić sastaće se danas u Sarajevu sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirkom Šarovićem, federalnom ministarkom ekologije i turizma, Editom Đapo i direktorom Regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH, Emirom Dizdarevićem.
Na sastanku će biti riječi o ugrožavenosti životne sredine u graničnom području na kojem bi Hrvatska da odlaže radioaktivni otpad, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva .
Odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada Hrvatska bi da smjesti na Trgovskoj gori, u neposrednoj blizini granice sa BiH. Oba entitetska parlamenta usvajila su rezoluciju protiv odlaganja radioaktivnog otpada u Dvoru, koji je u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.
Nekadašnja kasarna ЈNA "Čerkezovac" na Trgovskoj gori u Hrvatskoj potencijalna je lokacija za odlaganje i skladištenje radioaktivnog otpada iz nuklearne elektrane Krško. Kasarna je udaljena od granice sa Bosne i Hercegovine tek tri kilometra, pa je stanovništvo i sa jedne i sa druge strane granice, zabrinuto i odlučno da se suprotstavi izgradnji odlagališta na tom području, koje je u blizini rijeke Une.
"Јedna zemlja na granici druge zemlje odlaže radioaktivni otpad, istrošeno nuklearno gorivo. Zaista mi je žao stanovnika i Dvora, Novog Grada, Krupe, Bihaća, Bužima, Cazina i Kostajnice. Ovdje živi 230.000 stanovnika. Ako je tako bezbjedno, i ako je tako bezopasno, zašto u centru Zagreba ne prave to odlagalište!", jasno je na sjednici poručila Srebrenka Golić, ministar prostornog uređenja i građevinarstv u Vladi Republike Srpske.
Dok hrvatska strana čeka da se završe Strateške procjene uticaja na životnu sredinu nacionalnog programa zbrinjavanja radioaktivnog otpada, vlasti u BiH su jedinstvenog stava da se odlagalište ne napravi na tom mjestu. Građani Dvora, na čijem se području i nalazi Trgovska gora i bivša kasarna ЈNA "Čerkozovac" jasno su poručili da ne žele odlagalište radioaktivnog otpada u blizini. Posebno burna reakcija građana bila je tokom javne rasprave 3. marta. Tada su Zavod za nuklearnu i radiološku sigurnost Hrvatske i predstavnici firme "Ekonerg", koji su i uradili stratešku studiju, pokušali da ubijede stanovništvo da odlaganje nuklearnog otpada neće uticati na njihov život i zdravlje. Građani nisu željeli da slušaju ovakva obrazloženja, pa je gradonačelnik Petrinje, Darinko Dumbović, pozvao građane da napuste salu. Tada je Saša Medaković, direktor Zavoda za nuklearnu i radiološku sigurnost Hrvatske optužio goste iz Bosne i Hercegovine da su ometali raspravu. "Riječ su uzeli zvanični predstavnici Bosne i Hercegovine, a mi kao organizatori ovog skupa i oni koji u ime Republike Hrvatske vodimo ovaj postupak i određujemo ko u kojem trenutku može uzeti riječ, nama je to bilo onemogućeno", rekao je Medaković novinarima.
(NN/RTRS)