TUZLA - U Tuzlanskom kantonu preminula su tri muškarca koja su bila zaražena korona virusom. Preminule osobe su iz Sapne (64), Teočaka (74) i Tuzle (85).
Po informacijama Kriznog štaba Ministartsva zdravstva TK, ovi pacijenti su imali i druge zdravstvene probleme.
Broj oboljelih u TK sve je veći i u posljednja 24 sata, 30 osoba je bilo pozitivno na testiranju, a najviše ih je iz Tuzle.
Epidemiološka situacija i dalje se usložnjava povećanjem broja novih žarišta, a posljednji podaci pokazuju da je virus još uvijek aktivan i da cirkuliše.
„ Zavodi za javno zdravstvo i službe za epidemiologiju svakodnevno poduzimaju velike napore kako bi odgovorili na pandemiju COVID-19 u Federaciji BiH, a suradnja stanovništva sa epidemiološkim službama koje provode istrage, kao i daljnje striktno pridržavanje preporučenih individualnih mjera zaštite također su od ključne važnosti“, kazali su iz Federalnog krinog štaba.
Građanima se, po ko zna koji put, preporučuje nošenje maski, držanje distance, češće pranje ruku , te izbjegavanje rukovanja i grljenja. Međutim, i građani su podjeljenih mišljenja šta treba činiti. Tako građanka Ivana Filipović Nikolić kaže da čovjek ne može više biti pametan te da ona sumnja u to da je virus izmišljen da se slomi ekonomija ali isto tako vjeruje da neki virus postoji koji je jači od obične gripe.
„Međutim, ovo sve sada se ponovo pokrenulo iako se bilo malo smirilo. Situacija polako izmiče kontroli. Ljudi su nezadovoljni, ljudi su zatvoreni. Mali ljudi ostaju bez posla, primanja, ikakve finansijske pomoći.Ja sma zaposlena ali trenutno ne radim jer nam je firma privremeno zatvorena zbog pojave virusa. Testirani smo i čekamo rezultate. Na sreću, firma nam je fklesibilna i možemo priuštiti ovaj neki odmor koji ćemo kasnije naraditi. Ali ovo je katastrofa„ smatra ona.
Neki građani smatraju da je velika odgovornost na svima nama te da moramo poduzeti sve mjere kako bi se virus širio što manje
„ Ne mogu uticati na to, niti želim živjeti u strahu od toga hoću li se zaraziti, ali kao građanka pokušavam se ponašati savjesno, nosim masku, perem ruke više nego što sam to ranije radila. Ne idem na mjesta gdje se okuplja veći broj osoba. Mjere opreza nikad nisu na odmet, pogotovo u vrijeme kada je izuzetno povećan broj zaraženih u TK“, ispričala nam je Alma Aranutović, građanka Tuzle.
Međutim, ima i građana koji ne izbjegavaju ići na mjesta gdje su masovna okupljanja. Tako su danas prvi kupači pohrlili na Panonska jezera. Iz JKP Pannonica kazali su da su poduzeli sve preventivne mjere, redovne dezinfkecije te za tri puta manje smanjili broj kupača, a sve kako bi spriječili širenje zaraze.
Inače, u TK od početka pandemije zaražene su 452 osobe, trenutno aktivnih zaraženih je 304. Tri osobe su na respiratoru, a do sada je 13 umrlo.