BiH, Srbija, Makedonija i Albanija suočavaju se sa temperaturama većim od 30 stepeni i visokim UV zračenjem, a stručnjaci savjetuju gradjanima da izbjegavaju da dugo borave na suncu tokom najtoplijeg dijela dana i da uzimaju mnogo tečnosti.
Kako prenosi portal Balkan insajt (www.balkaninsight.com), makedonsko ministarstvo zdravlja izdalo je upozorenje zbog temperatura viših od 30 stepeni i visokog UV zračenja, navodeći da se očekuje da talas vrućina potraje do kraja sedmice.
Ministarstvo je savjetovalo građanima da izbegavaju boravak na suncu, nose lakšu odeću i konzumiraju manje kaloričnu hranu i mnogo tečnosti. Situaciju prati i makedonska komisija za klimatske promjene, navodi Balkan insajt.
I u Srbiji je već danima temperatura oko 30 stepeni, a meteorolozi najavljuju da će se slično vrijeme zadržati do kraja sedmice. Albanija se takodje suočava sa prvim talasom vrućina ove godine, s temperaturom koja je danas u Tirani dostigla 31 stepen.
Zdravstveni zvaničnici upozorili su Albance da budu oprezni, jer iznenadne promjene temperature mogu loše uticati na malu decu i starije. I Bosna i Hercegovina doživljava toplotni talas, a juče je u Banjaluci izmeren 31 stepen.
Portal navodi da uprkos iznenadnom porastu temperature, nisu zabeleženi veći zdravstveni problemi građana, izazvani vrućinom.