BANJALUKA - Interesovanje turista za seoski turizam u RS je sve veće, tvrde iz turističkih organizacija, a u RS su zasad registrovana 34 domaćinstva koja se bave ovom vrstom ponude.
Božana Rošić-Ilić, v.d. direktora Turističke organizacije Šipovo, ističe kako je zainteresovanost za ovu atrakciju skočila čak za 90 odsto.
"Svake godine imamo veliki broj turista, koji dolaze iz Skandinavije i u nekom od naših domaćinstava borave po sedam dana", ističe ona.
Prema njenim riječima, ovaj vid turizma sve je zastupljeniji, jer većina ljudi koji borave u velikim gradovima želi da se odmori na nekom seoskom imanju te u miru uživa u ljepotama prirode.
Domaćinstvo Radoja iz Šipova seoskim turizmom bavi se već nekoliko godina i, kako kažu, posao im iz godine u godinu ide sve bolje.
"Zadovoljan sam posjetom turista, a najviše nam dolaze Šveđani, Englezi i Francuzi. Obično dolaze kako bi se odmorili i uživali u prirodi", ističe domaćin Predrag Radoja.
Kako navodi, ima i onih turista koji žele da nauče sve o poljoprivredi, o našoj hrani.
"Čak je neke od njih moja majka učila kako se muze krava, radili su u voćnjacima, pravili pitu", naglašava Radoja.
Dušica Duranić, samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Laktaši, takođe kaže kako je sve više zainteresovanih turista za ovim trend, koji je počeo da oživljava.
"Velik broj ljudi želi da se odmori, bar na dan ili dva u opuštenom ambijentu na selu, te da uživa u prirodi i svim ljepotama koje imamo", ističe ona.
Kako kaže, turista ima sa svih strana, ali najviše dolaze iz susjednih država.
"Jako su zadovoljni svim što im nude ova domaćinstva, zadovoljni su samim ambijentom, naprosto uživaju u našoj tradicionalnoj hrani i većina njih se vraća", kaže Duranićeva.
Iz Turističke organizacije u Istočnom Sarajevu kažu kako je prije desetak dana kod njih otvoreno prvo seosko domaćinstvo koje je za kratko vrijeme privuklo turiste.
"Možda je još rano govoriti o tome, ali ovih dana bilo je turista, kako će dalje biti ne znamo, ali se nadamo da će postati turistička atrakcija", rekli su iz ove turističke ogranizacije.
Da zainteresovanost raste, potvrdila je i Marijana Kotur iz Turističke ogranizacije Kozarska Dubica, koja kaže da je zadovoljna posjetom turista, koji se uglavnom zbog ljubaznisti i gostoprimstva domaćina vraćaju.
Ostoja Barašin, direktor Turističke organizacije Banjaluka, smatra kako je zbog i ne toliko velike ponude registrovanih seoskih domaćinstava manja potražnja za seoskim turizmom u ovom kraju, ali da stalno ima onih koji se raspituju.
"Uskoro očekujemo završetak izgradnje etno-sela u Ljubačevu, u blizini Banjaluke, te smo sigurni kako će iduća sezona seoskog turizma biti znatno bolja", ističe Barašin.
Iz Ministarstva trgovine i turizma RS kažu kako je u prošloj godini sredstva za bavljenje seoskim turizmom dobilo 12 domaćinstava, što je najvići broj dosad.