BANJALUKA - Samo trećina opština u RS isplaćuje novčane naknade za novorođenčad i one se kreću od 50 do 1.000 maraka, u zavisnosti od toga koje je dijete po redu u porodici.
Na osnovu podataka iz Informacije o učešću lokalnih zajednica RS u sprovođenju mjera populacione politike za 2012. godinu, najviše novca izdvajaju slabo razvijene opštine, a interesantno je da velike opštine i gradovi, kao što su Banjaluka, Istočno Sarajevo, Bijeljina, Prijedor i Doboj, uopšte ne daju naknadu za novorođenčad.
Za svako rođeno dijete samo deset opština u RS isplaćuje jednokratnu naknadu, a među najvećim je naknada u Šipovu od 600 te u Ugljeviku i Kupresu od 300 maraka.
Za treće dijete novčanu naknadu isplaćuje 16 opština pa tako najviše izdvajaju opštine Han Pijesak, Šamac, Foča i Kozarska Dubica - po 1.000, Ljubinje i Višegrad 700, Derventa 600, Pelagićevo, Gacko i Bileća po 500 KM.
Pored jednokratne naknade koju bebama daju pojedine opštine, svako novorođeno dijete u RS dobija i po 250 maraka od Javnog fonda dječje zaštite RS, bez obzira na to u kojoj opštini živi.
Momir Popić, direktor Fonda, kazao je da svaka majka ima pravo na pomoć za nabavku pelena, higijenskog paketa i slično u iznosu od 250 maraka.
"Pored toga, mi isplaćujemo i materinski dodatak za višečlane porodice, koji iznosi 70 maraka. Isto tako imamo i dječji dodatak, koji se kreće od 35 do 90 maraka", naveo je Popić.
Mirela Vujatović, portparol Ministarstva porodice, omladine i sporta RS, kazala je da opštine izdvajaju sredstva za novorođenčad u skladu sa svojim budžetima.
"Mi smo za potrebe izrade Informacije o učešću lokalnih zajednica Republike Srpske u sprovođenju mjera populacione politike za 2012. godinu uputili svim opštinama upitnike, koje su opštine popunile i na osnovu kojih smo došli do podataka o izdvajanju za novorođenčad", navela je Vujatovićeva.
Ona je navela i da Ministarstvo izdvaja sredstava za treće i četvrto rođeno dijete, pa svako treće rođeno dijete dobija 600, a četvrto 400 KM jednokratne pomoći.
Jovo Radovanović, predsjednik Udruženja porodica sa četvoro i više djece RS, kazao je da su izdvajanja i kod onih opština koje su predvidjele nakande za djecu mala i nedovoljna, a situacija je posebno teška u opštinama koje uopšte nemaju naknade.
"Mi smo nekoliko puta dosad tražili da te naknade budu konstantne, da dječji dodatak dobijaju sva djeca, a ne samo treće i četvrto. Kod nas je na primjer smiješna činjenica da veću naknadu dobije treće nego četvrto dijete, umjesto da je obrnuto", istakao je Radovanović.