Društvo

U Bosanskoj Krupi prikupljeno preko 17 tona robe

U Bosanskoj Krupi prikupljeno preko 17 tona robe
U Bosanskoj Krupi prikupljeno preko 17 tona robe
N.N.

BOSANSKA KRUPA - Već peti dan u Bosanskoj Krupi traje akcija prikupljanja pomoći za stanovništvo sa poplavama i klizištima unesrećenih područja u našoj zemlji.

Volonteri su angažovani po cijeli dan, kako u prostorijama Crvenog krsta, tako i na terenu, na punktovima u trgovačkim centrima, mjesnim zajednicama, školama...

Do sada je prikupljeno preko 17 tona prehrambenih i higijenskih potrepština, te odjeće i dopremljeno u Sanski Most, Prijedor, Doboj Istok, Željezno Polje u Žepču, Blagaj. Doprinos daju svi, od građana koji su svoje automobile stavili na raspolaganje, privatnih preduzetnika, članova nevladinih i omladinskih udruženja Bosanske Krupe i Bosanske Otoke, preduzeća, javnih ustanova, do Opštine Bosanska Krupa.

Svaki dan, iz časa u čas, u Crveni krst pristiže pomoć od građana Bosanske Krupe. Hranu, odjeću i ostale potrepštine volonteri odmah selektiraju, pakuju i pripremaju za transport. Kažu da su iznenađeni humanošću i količinom dobre volje svojih sugrađana.

"Pomoć pristiže konstantno, ljudi donose sve ono što je zaista i potrebno unesrećenima. Mi smo u isto vrijeme i tužni zbog svega što se desilo, ali i optimistični kada vidimo da postoji mnogo onih na koje se u teškim situacijama možemo osloniti. Vjerujte da ima ugroženih koji inače pomoć dobijaju od Crvenog križa, a došli su i donijeli nešto, pa makar kanister vode. Takav je danas bio slučaj sa majkom koja je u tačkama dotjerala svoju pomoć", ističe Jasmina Palić, jedna od volonterki.

Pomoć se prikuplja na više lokacija u centru grada, ali i u mjesnim zajednicama kao što su Ljusina, Ostružnica, Otoka, Jasenica, Badić. Prikuplja se i u svim osnovnim i srednjim školama s područja opštine Bosanska Krupa. Neke od njih svoju pomoć lično će dostaviti prijateljskim školama sa poplavama i klizištima zahvaćenih područja.

Kako kaže predsjednik Crvenog krsta u Bosanskoj Krupi, Safet Mujić, nemjerljiv doprinos, osim volontera, mladih iz Bosanske Krupe i Bosanske Otoke, udruženja Ujedinjenje-Conventus, Aktiv žena Otoka, Krupljani.ba, dali su i privatni poduzetnici, ali i građani nudeći svoja vozila za transport prikupljenih stvari.

"Mi vodimo preciznu evidenciju, koliko čega i gdje ide. Trudimo se biti brzi i efikasni kako bi svaki dan pomoć otišla negdje. Ohrabrujuće je to koliko se ljudi daju u akciji. Imamo slučajeve gdje su ostavljali po hiljadu eura kako bi se kupile neophodne stvari. Naravno, u svemu ovome vodimo računa da ne dođe do bilo kakvih zloupotreba, pa sva pomoć koja se dostavlja ide preko Crvenog krsta iako prikupljati može ko god želi", dodaje Mujić.

Osim pomoći u vidu prikupljanja hrane, odjeće i ostalih neophodnih stvari, građani Bosanske Krupe svoj doprinos žele dati kroz čišćenje opština gdje su poplave i klizišta uništila imovinu ljudi i javna dobra.

Direktor JKP "10. juli" Nijaz Tatarević, organizator ove akcije, kaže da će radnici preduzeća i svi dobrovoljci na put, vjerovatno Maglaja, krenuti u subotu i ostati dva dana kako bi pomogli na čišćenju.

"Nosimo sa sobom sav potreban alat i sitne mašine. Ne znam koliko će nas tačno ići, vjerovatno jedan do dva autobusa. Za sve učesnike će biti obezbijeđena hrana i smještaj. Danas ćemo imati sastanak u Crvenom krstu na kojem ćemo dogovoriti sve detalje", ističe Tatarević.

Pomoć u Bosanskoj Krupi će se prikupljati i narednih dana, kako kažu u Crvenom krstu, sve dok za tim bude potrebe.

Odrekli se dijela svojih primanja

Na juče održanoj sjednici Opštinskog vijeća Bosanska Krupa, odbornici su se odrekli i dijela honorara, a načelnik Armin Halitović dijela svog primanja kako bi finansijski pomogli stanovništvo naselja Željezno Polje u Žepču, koje je stradalo tokom poplava posljednjih dana.

Prikupljeni novac, kako kaže načelnik, neće puno pomoći ali je znak solidarnosti i "pokazatelj da mislimo na svoje sunarodnjake", u ovom slučaju na Žepčane.

Najčitanije