BRČKO - Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić najavio je da će nakon povlačenja vode u naselju Krepšić u Brčko distriktu biti izgrađen privremeni most kako bi se uspostavio saobraćaj na relaciji Brčko - Lončari.
"Sada je potrebno tražiti dugoročno rješenje, pa čak i neku novu lokaciju za formiranje novog naselja za poplavljeno područje, jer mislim da će se sa rizikom od poplava suočavati i u budućnosti", rekao je Đokić nakon što je sa potredsjednikom Vlade Nada Tešanović posjetio najugroženija područja na podrujču distrikta Krepšić i Vučilovac.
Đokić je podsjetio na značaj uspostavljanja saobraćaja na ovoj dionici koja povezuje istočni i zapadni dio Republike Srpske, kroz Brčko distrikt, nakon što je prije 7 dana vodena bujica odnijela most.
On je rekao da je sa predstavnicima Brčko distrikta i Ministarstva odbrane BiH već dogovoreno postavljanje montažnog mosta koji će služiti dok ne bude izgrađen trajni objekat.
"Želimo da kažemo da je Republika Srpska zainteresovana da bude od pomoći ovom narodu na području zahvaćenom vodenom stihijom i hoćemo da im pokažemo da smo solidarni s njima. Jednom opštom solidarnošću i humanošću, mislim da ćemo moći normalizovati život u narednim mjesecima", rekao je Đokić.
On je ocijenio da su ljudi u Distriktu tokom poplava bili dobro organizovani i da su mobilne brojne ekipe koje su pružile ugroženom stanovništvu prvu pomoć.
"Čišćenje je već organizovano u gradskom dijelu, ali je u poplavljenom području nemoguće bilo šta raditi dok se voda ne povuče, što se ne može desiti ni za narednih 10 dana", rekao je Đokić, navodeći da se voda povukla za oko 20 centimetara, što je jako malo u odnosu na nivo od četiri do 10 metara u pojedinim područjima.
Prema njegovim riječima, u opštini Donji Žabar raseljeno je oko 200 domaćinstava, a najpotrebnija je pomoć u hrani i osnovnim sredstvima za život.
"U ovom trenutku postoje tri objekta kolektivnog smještaja, ali veći se dio ljudi smjestio individualno kod rodbine i prijatelja", rekao je Đokić.
On je dodao da su razmjere poplave u ovoj opštini katastrofalne i da će se morati čekati duže vremena da se voda potpuno povuče.
Tešanovićeva je rekla da je Vlada informisana o svemu i da se već ujutro na Kriznom štabu već zna ko šta treba da radi.
"Ono što bi posebno istakla, to je solidarnost ljudi, jer čovjek kada je gladan, gladan je, bez obzira na vjeru naciju i mi smo spremni da pomognemo takvima", rekla je Tešanovićeva.