Društvo

U RS sve više doseljenika, u FBiH i Brčkom obrnuto

U RS sve više doseljenika, u FBiH i Brčkom obrnuto
U RS sve više doseljenika, u FBiH i Brčkom obrnuto
Bojana Vučenović

SARAJEVO, BANJALUKA - U Republiku Srpsku prošle godine doselilo se više građana nego što se odselilo, dok je situacija u Federaciji BiH i distriktu Brčko obrnuta, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Prema navedenim podacima, RS ima pozitivan migracioni saldo, što znači da je broj doseljenih za 1.229 stanovnika veći od broja odseljenih, dok je u FBiH i Brčko distriktu migracioni saldo negativan.

Najveći broj preseljenog stanovništva unutar BiH su mlađi ljudi, od 15 do 39 godina.

Najviše stanovnika u prošloj godini napustilo je opštine Novi grad i Centar u Kantonu Sarajevo, zatim Novo Sarajevo, Ilidžu, Grad Mostar, Zenicu, a u RS Banjaluku, Zvornik, Doboj i Prijedor.

Demograf Stevo Pašalić smatra da dešavanja poslije rata i sada imaju za posljedicu veća unutrašnja kretanja u BiH.

"RS ima pozitivan migracioni saldo, što znači da iz FBiH jedan dio stanovnika i dalje naseljava RS, ali da ima i migracija između opština, odnosno preseljenja stanovništva u veće urbane centre, što ima za posljedicu pražnjenje seoskih područja", kazao je Pašalić.

Prema njegovim riječima, stanovnike na migracije prisiljavaju najviše ekonomski, politički i motivi socijalne prirode kao i nastavak obrazovanja.

"Kada je u pitanju podatak da se najviše stanovnika odselilo iz Banjaluke, kada je u pitanju RS, logično je da su u većim sredinama i veća kretanja stanovništva i u odlasku i dolasku. Ljudi koji su otišli iz Banjaluke su vjerovatno tu imali neka privremena stambena rješenja", kazao je Pašalić.

Nikola Baštinac, predsjednik Odbora za pitanja mladih u Narodnoj skupštini RS, kazao je da s obzirom na to da je ekonomska situacija u većini zemalja, pa tako i u RS i FBiH loša, to sigurno nije razlog zbog kog se mladi ljudi doseljavaju u RS.

"Mislim da je razlog što se više ljudi doseljava u RS iz FBiH i distrikta nego obrnuto taj što smo mi liberalnije društvo, dok, na primjer, u FBiH nije takva situacija. Ovdje mladi ljudi mogu da se bave kreativnim radom u većoj mjeri bez bojazni da će ih neko osuditi za ovo ili ono", istakao je Baštinac.

 

Najviše odseljenih po opštinama:

Novi grad (FBiH)    2.289

Novo Sarajevo       1.764

Centar (FBiH)        1.470

Banjaluka              1.200

Ilidža                       1.153

Grad Mostar         1.001

Tuzla                        936

Zenica                     880

Zvornik                    612

Doboj                      544

Prijedor                  505

 

                       Ukupno

                        doseljeni:          odseljeni

FBiH                22.870             23.824

RS                   12.044             10.815

Brčko distrikt     689                 964

Najčitanije