Društvo

U Sarajevu najavljena gradnja centralne mrtvačnice

U Sarajevu najavljena gradnja centralne mrtvačnice
Foto: KJKP Pokop | U Sarajevu najavljena gradnja centralne mrtvačnice

SARAJEVO - U Sarajevu će se graditi centralna mrtvačnica, najavljeno i dogovoreno na današnjem sastanku Envera Hadžiahmetovića, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i predstavnika KJKP Pokop.

Naglašena je neophodnost postojanja mrtvačnice/prosekture, a izgradnju će finansirati Pokop u saradnji sa resornim ministarstvom.

Generalni direktor Pokopa Samir Kurtanović je ministra i njegove saradnike danas upoznao sa trenutnim stanjem u preduzeću, urađenim i projektima koji su u fazi realizacije, te onima koje preduzeće ima u planu.

Ministar je naglasio da će Ministarstvo podržati sve projekte Pokopa koji se odnose na širenje i održavanje postojeće grobljanske infrastrukture, a poseban akcent bio je na dogovoru o izgradnji mrtvačnice/prosekture. Istaknuto je da se radi se o modernoj i svrsishodnoj gradskoj mrtvačnici sa svim neophodnim prostorima i opremom, koje će odgovoriti svim potrebama.

"Protekli period pokazao je koliko je ovakav projekt od značaja za društvo, kako bi se u slučaju većih nesreća ili zaraznih bolesti na što bolji način očuvalo javno zdravlje. Izgradnjom centralne mrtvačnice bilo bi omogućeno 24-satno preuzimanje i zbrinjavanje preminulih osoba na adekvatan način. U ovom trenutku niti jedna mrtvačnica na prostoru Kantona Sarajevo nema uslove za zbrinjavanje većeg broja preminulih lica, te je planirani objekt od iznimno velikog značaja za Kanton, zbog čega je shvaćen kao prioritetan", istaknuto je na sastanku.

Najčitanije