BANjALUKA - Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske (RS) kao osnovnu mjeru sprečavanja širenja gripe u školama učenicima, nastavnicima i ostalom osoblju zaposlenom u školama preporučuju da u slučaju infekcije ostanu kod kuće.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić rekao je danas da je uz ovu mjeru Svjetska zdravstvena organizacija pripremila čitav set preporuka kako da učenici, nastavnici ali i direktori škola prepoznaju i kako da se ponašaju u slučaju obolijevanja od gripa.
Učenicima i nastavnicima se takođe preporučuje da u slučaju pojave simptoma gripa jave nadležnom ljekaru ali i razrednom starješini odnosno direktoru škole, da o svojoj bolesti obavijeste sve osobe koje su u prethodnih sedam dana bile u kontaktu s njima, da redovno koriste preporučenu terapiju, ostanu u kući do prestanka simptoma, izbjegavaju kontakst sa drugim osobama i primjenjuju opšte mjere prevencije.
Nastavnici još treba i da evidentiraju svako odsustvo đaka u slučaju oboljenja gripa, da često provjetravaju prostorije u kojima se izvodi nastava i po mogućnosti u saradnji sa nadležnom zdravstvenom ustanovom organizuje predavanje o opštim mjerama prevencije od gripa.
Direktorima škola se preporučuje da zaposlene u školi upoznaju o značaju praćenja zdravstvenog stanja svih članova kolektiva, da obezbijede provođenje mjera prevencije, da obavijeste zaposlene o načinu vođenja evidencije đaka koji zbog gripe izostaju sa nastave, da obezbijede saradnju sa nadležnom zdravstvenom ustanovom i da u slučaju potrebe izvrše reorganizaciju radnih mjesta za osobe koje su u većem riziku od dobijanja gripa.
Kao osnovne simptome gripa navode se iznedana pojava temperature iznad 38 stepeni sa groznicom praćenom bolovima u mišićima i zglobovima, opšta slabost i glavobolja, bolovi i peckanje u grlu, sekrecija iz nosa i suvi kašalja, kao i povraćanje ili proliv.
Među opštim mjerama prevencije navedeno je držanje odstojanja od jedan metar od drugih osoba, održavanje higijene disajnih puteva odnosno pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja papirnom maramicom koju treba nakon toga baciti, redovno održavanje higijene ruku toplom tekućom vodom i sapunom i redovno provjetravanje prostorija u kojima se boravi.