Društvo

UKC Banjaluka: "Rukovodioci zapošljavali koga su stigli"

UKC Banjaluka: "Rukovodioci zapošljavali koga su stigli"
UKC Banjaluka: "Rukovodioci zapošljavali koga su stigli"
Nikola Salapura

BANJALUKA - Rukovodstvo Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Banjaluka u posljednje dvije godine zaposlilo je oko 200 novih i isključivo nemedicinskih radnika sa srednjom i nižom stručnom spremom, saopštili su danas iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

Sindikalci dodaju da je trenutni broj medicinskih radnika oko 50 odsto od ukupnog broja zaposlenih, što je "malo i suprotno međunarodnim standardima u zdravstvu".

"To pokazuje da je vršeno nedomaćinsko, neselektivno i neodgovorno poslovanje, zapošljavali su koga su stigli, a sistematizacija i radna mjesta prilagođavani su ljudima koji su zapošljavani, a ne prema stvarnim potrebama", kazao je Ranko Palačković, predsjednik ovog sindikata.

Iz tog razloga, ovaj sindikat smatra da treba utvrditi odgovornost zbog čega ova zdravstvena ustanova još nema ili ne primjenjuje akte o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.

Ponovio je da su od 206 kadrova kojima neće biti produženi ugovori, 72 nemedicinski, a ostalo su ljudi medicinske struke.

Vršeno nedomaćinsko, neselektivno i neodgovorno poslovanje, kažu sindikalci

"Želimo da upozorimo javnost i pacijente da ćemo doći u situaciju da imamo jednu sestru koja će morati da njeguje i do 30 teških bolesnika", rekao je on. Isto tako, ovaj sindikat zahtijeva da se bez odgađanja stave van snage sve ishitrene odluke Uprave UKC-a da ne produži ugovore o radu na određeno vrijeme te da se prije bilo kakvih otpuštanja hitno pripremi nacrt dokumenta o novoj unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.

Milenko Maksić, predsjednik banjalučke podružnice Strukovnog sindikata doktora medicine, rekao je da nijedan doktor ne može da funkcioniše ako nema medicinsku sestru ili tehničara pored sebe.

"Ako se ovakva politika nastavi, nema ko pružati adekvatnu zdravstvenu uslugu. Uletjećemo u veliko beznađe ako ovi ljudi ostanu bez posla", rekao je on. Isto tako, Danijela Radišić, radnica UKC Banjaluka i član Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS, rekla je da su u odjeljenju u kojem radi dva radnika otpuštena, pa ostali ne mogu koristiti godišnje odmore, organizovati smjene, te pacijentima posvetiti potrebnu pažnju. Istakla je da je njoj 30. novembra bila zadnja uplata i ovjera u zdravstvenoj knjižici, navodeći da je apsurd da zdravstveni radnici i njihove porodice nemaju zdravstveno osiguranje.

Najčitanije