BANJALUKA - Iako je za nacionalne manjine ove godine iz gradske kase izdvojeno 90.000 KM, odnosno 20.000 KM više nego lani, u udruženjima nacionalnih manjina tvrde da novac koji dobiju nije dovoljan za njihove potrebe i aktivnosti.
U Banjaluci ima više od 10 udruženja nacionalnih manjina, koja, uprkos određenim poteškoćama, ipak uspijevaju realizovati niz aktivnosti, najčešće zahvaljujući raznim projektima na koje apliciraju.
U Savezu nacionalnih manjina RS kažu da im lani nisu uplaćena sredstva od Vlade RS, ali da ipak nekako funkcionišu.
"Novca je malo, a ni ono što nam je namijenjeno prošle godine nismo dobili. Apliciramo na razne projekte i tako realizujemo neke aktivnosti, a dešava se i da dobavljačima dugujemo. Ipak, udruženja se sastaju, rade i trude se da očuvaju svoju tradiciju", kažu iz Saveza.
Iren Milivojević, predsjednica Udruženja Mađara "Magyar Szo", kaže da se susreću sa finansijskim problemima.
"Pokušavamo na sve načine održati programe i za nas je očuvanje jezika i kulture važno. Sve je više onih koji žele naučiti mađarski jezik, jer mnogo ljudi aplicira za mađarski pasoš. Zbog toga organizujemo besplatne kurseve koji traju devet mjeseci i održavaju se dva puta sedmično, a ljudi su veoma zainteresovani za njih", kazala je Milivojevićeva.
Prema njenim riječima, tokom cijele godina imaju druženja i aktivnosti, a usko sarađuju sa matičnom zemljom kao i Ambasadom Mađarske u BiH.
"Imamo oko 70 aktivnih članova i otvoreni smo za sve građane koji nisu Mađari, a žele da nauče naš jezik i kulturu. Zbog toga smo naš časopis napravili da bude dvojezični, a i literarne večeri smo tako osmislili", dodaje Milivojevićeva.
Najmlađe udruženje nacionalnih manjina je Udruženje Makedonaca "Jug", koje je registrovano prošle godine.
"Imamo oko 50 članova i dosad smo učestvovali na 13 smotri pri Savezu nacionalnih manjina RS. Organizovali smo i humanitarnu akciju za pomoć poplavljenima u Makedoniji", kažu u udruženju "Jug".
Radmila Maričić, predsjednica Udruženja Italijana u Banjaluci, istakla je da njihovo udruženje broji oko 150 članova, od kojih nisu svi Italijani,
"Sredstava je malo, ali ipak uspijemo da organizujemo razne radionice, izložbe o pokrajinama, gradovima, likovnim stvaraocima i istoriji Italije, kao i izložbe o porijeklu naših porodica, koncerte klasične muzike, prekogranične posjete udruženjima Italijana u regionu, posjete matičnoj zemlji, sastanke sa udruženjima Italijana u BiH, predavanja, izradili smo katalog o italijanskim porodicama. Prošle godine osnovali smo i hor", istakla je Maričićeva.
Dodala je da imaju i besplatnu školu italijanskog jezika.