Društvo

Udruženje veterana RS traži da borci uđu u Ustav

Udruženje veterana RS traži da borci uđu u Ustav
Udruženje veterana RS traži da borci uđu u Ustav
N. Vidačković

BANJALUKA - "Borci Odbrambeno-otadžbinskog rata od 1991. do 1995. godine i članovi njihovih porodica uživaju posebnu zaštitu po zakonu", glasio bi amandman na Ustav Republike Srpske, koji zahtijeva Udruženje veterana RS.

"Mi smo odluku donijeli na internim organima Udruženja nakon čega smo zahtjev uputili nadležnim institucijama koje imaju ustavni osnov za pokretanje izmjene Ustava, to jest predsjedniku Miloradu Dodiku i svim poslaničkim klubovima jer ne želimo da nas dovode u vezu sa bilo kojom politikom", kazao je Duško Vukotić, predsjednik Udruženja.

Na takav potez su se, kako kažu, odlučili iz razloga što formalno demobilisani borci imaju neku vrstu povlastica, ali kako u RS borac nije ustavna kategorija, veliki dio povlastica ostaje samo mrtvo slovo na papiru.

"Zašto insistiramo na tome, zato što se 20 godina nakon rata nigdje u našem Ustavu ne spominje riječ borac Odbrambeno-otadžbinskog rata, što je nezamislivo, jer su upravo borci stvorili Republiku, tako da bi kroz Ustav kao najviši akt jedne države morali biti priznati. Drugi razlog je što određeni članovi zakona o pravima boraca padaju na Ustavnom sudu jer borci nisu ustavna kategorija", kaže on.

Kao primjer je naveo nedavni slučaj gdje je dijete poginulog borca koje je završilo fakultet konkurisalo za zapošljavanje kao prosvjetni radnik i dobilo 10 poena više u odnosu na druge kandidate, nakon čega su kandidati podigli tužbu s argumentom da je to diskriminacija.

"Na kraju Ustavni sud taj pravilnik i proglasi neustavnim i poništi konkurs. Postavljam pitanje onda čemu služe olakšice u zakonu i prioriteti koji su dati na osnovu učešća ili stradanja njihovih očeva u ratu", ističe Vukotić.

Usvajanje amandmana, kako podvlače predlagači, bilo bi potpuno logično i zato što su prava pripadnika HVO i Armije BiH odavno priznata jer Ustav Federacije i jedne i druge priznaje kao ravnopravnu kategoriju.

Jedan od onih koji je spreman da podrži inicijativu boraca je i Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS.

"Mi smo saglasni s tim da borci budu ustavna kategorija i rado ću se potpisati na tako nešto, a zamoliću i druge za to. Ipak, inicijativa treba da se dobro prostudira i da je prati studija održivosti. Treba, recimo, određena sredstva iz struje, nafte, alkohola i luksuza koja inače odu na sumnjive aktivnosti i koje potroše razni direktori i menadžeri, da se sliju u neku vrstu fonda za pomoć boračkoj populaciji", kazao je Stevandić.

Najčitanije