BANJALUKA - Ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske Davor Čordaš i direktor Fonda za povratak BiH Mlađen Božović potpisali su sa dobavljačima ugovore o isporuci građevinskog materijala za rekonstrukciju individualnih stambenih jedinica za 20 korisnika u Srpskoj izbjeglih iz Hrvatske, ukupne vrijednosti 240.000 KM.
Ugovori su potpisani u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, za korisnike u Banjaluci, Prijedoru, Gradišci i Trebinju, a potpisivanju je prisustvovao i zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miladin Dragičević.
Čordaš je rekao da potpisom ovih ugovora na području Republike Srpske praktično počinje realizacija Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, kojim je planirano 5.400 stambenih jedinica.
"Zahvaljujem svima koji su doprinijeli da dođe do početka ovog programa, koji je bio mukotrpan i sada kada smo pokazali predstavnicima Razvojne banke Savjeta Evrope, UNHCR-a i OEBS-a da znamo implementirati program, očekujem da će sve brže teći", rekao je Čordaš novinarima.
On je izrazio zadovoljstvo i činjenicom da je Narodna skupština Republike Srpske, nakon skoro četvorogodišnje borbe, došla u poziciju da prihvati kreditna sredstva Razvojne banke Savjeta Evrope od 18.169.000 evra za zatvaranje kolektivnih centara za 610 korisnika.
"Nadam se da će danas ta odluka biti usvojena, i praktično u tri-četiri opštine možemo već u ovoj godini početi implementaciju", rekao je Čordaš.
On je precizirao da realizacija dijela projekta već može početi u Trebinju, Derventi, Modriči i Prijedoru, dok bi u Foči trebalo da počne u toku ove godine.
"S obzirom da se radi o 15 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj, za nas ostaje dodatna aktivnost da angažujemo i ostale opštine da što prije odrade svoju obavezu", rekao je Čordaš.
On je dodao da ovi projekti predstavljaju snažan pomak i za domaću privredu, s obzirom da se radi o velikim sredstvima iz kredita Razvojne banke Savjeta Evrope i Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja.
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj danas postoji oko 170 korisnika kolektivnih centara na osam lokacija, s tim da jedan dio korisnika boravi u domovima penzionera, što ne može biti trajno rješenje.
Zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miladin Dragičević rekao je da današnje potpisivanje ugovora otvara druge korake u realizaciji Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, koji će se provoditi relativno brzo.
"Nakon ovog očekujemo implementaciju programa u 23 opštine za po 150 korisnika Srba iz Srbije, Hrvata iz Hrvatske i interno raseljenih Bošnjaka“, rekao je Dragičević.
On je podsjetio da se regionalni program provodi u tri faze za oko 1.900 korisnika, od čega će u prvoj fazi biti zbrinuto 180, u drugoj 750, dok će u trećoj fazi biti izgrađeno oko 438 stambenih zgrada i oko 480 individualnih kuća.
"Dvije ili tri godine samo smo se bavili administrativnim poslovima i usaglašavanjem kriterijuma sa donatorima i međunarodnom zajednicom, sada više nemamo administracije i vjerovatno ćemo uskoro raspisati javni poziv za izvođače radova, jer će biti rađeno po sistemu 'ključ u ruke'", rekao je Dragičević.
Prema njegovim riječima, implementacija projekta trebalo bi da se dovede do kraja u narednih godinu dana.
Direktor Fonda za povratak BiH Mlađen Božović rekao je da će donatorska sredstva biti utrošena transparentno.
Vrijednost Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja za BiH iznosi 101 milion evra.