SARAJEVO - Svjetska banka trebalo bi 30. juna da odobri 100 miliona američkih dolara kredita, ranije obećanog za saniranje posljedica od majskih poplava u BiH, najavio je danas u Sarajevu Frank Hemskerk, izvršni direktor u ovoj međunarodnoj finansijskoj instituciji.
O pružanju pomoći BiH radi bržeg oporavka od prirodne katastrofe i o predstojećoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji Hemskerk je juče razgovarao sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom.
"Ključno je ubijediti donatore da će se oporavak od poplava povezati s ekonomskim rastom i neophodnim reformama. Po uslovima za poslovanje BiH je sada na 131. mjestu u svijetu, između Ugande i Bangladeša", upozorio je izvršni direktor u Svjetskoj banci, dodavši da su on i Bevanda saglasni u ocjeni da BiH može zauzeti puno bolje mjesto od sadašnjeg.
Hemskerk je kazao da će Svjetska banka podržati i donatorsku konferenciju, koja bi sredinom jula trebalo da bude održana u Briselu, ali i napomenuo da su, uprkos iskazanoj solidarnosti u cijelom svijetu, još "teška finansijska vremena".
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH zahvalio je na pomoći koju je Svjetska banka do sada pružila u saniranju posljedica od poplava, podsjetivši da je svojim grantom finansirala procjenu šteta koje, prema preliminarnim podacima, iznose oko četiri milijarde KM.
"Razgovarali smo i o neophodnoj podršci gospodarstvu radi očuvanja postojećih radnih mjesta i stvaranju perspektive za otvaranje novih", rekao je Bevanda, izrazivši nadu da će uskoro biti operativno 100 miliona dolara od Svjetske banke.