SARAJEVO, BANJALUKA, TUZLA, TREBINJE - Krist je došao da objavi da je svaki čovjek vrijedan od začeća do prirodne smrti i nema te vlasti na zemlji koja je iznad Božje i koja smije negirati Njegovu moć, riječi su vrhbosanskog nadbiskupa, kardinala Vinka Puljića, kojima se juče obratio brojnim vjernicima u katedrali Srca Isusova u Sarajevu, gdje je predvodio centralnu misnu svečanost povodom Uskrsa.
Zločin se zločinom ne liječi, nastavio je on, ranjavanjem rane ne zacjeljuju, a lažno se ne pobjeđuje neistinom, već je samo dobrota trijumf.
"To je Uskrs! Uskrs - to znači iz smrti ustati na život! Uskrs - to znači s Bogom ovom zemljom hoditi! Nažalost, u svim povijestima vidimo kako se zlo čini, ljudi se ubijaju i 'peru ruke' od toga: nismo mi krivi što su tolike izbjeglice nastale, što su nastali toliki progoni i što je svakog dana toliko mrtvih. Niko nije kriv. Ljudi nestaju, ubijaju se, zakon se donosi da se smije ubijati i nerođeno i ostarjelo biće...", naveo je kardinal.
Stoga, apelovao je, potrebno je mijenjati tu svijest društva u kojem se poremetio zakon Božji.
Marko Semren, pomoćni banjalučki biskup, koji je u katedrali svetog Bonaventure u Banjaluci služio misu, podsjetio je na slavlje ljubavi i praštanja kao simbola Uskrsa.
"Ovo je dan života i definitivne pobjede Božje i zato imamo razloga da se radujemo. Ne samo izvana da pokazujemo radost, nego da i u dubini duše osjećamo mir i sigurnost", poručio je Semren.
Misu u franjevačkom samostanu sv. Petra i Pavla u Tuzli predvodio je fra Franjo Ninić, koji je poručio da je "Uskrs temelj kršćanske vjere".
Isusovo pojavljivanje među živima nakon tragedije i smrti, naglasio je, označilo je početak nečega novog.
"Sila, snaga, vlast, moć, sve ono što čini ovaj naš svijet, nisu mogli pobijediti posvjedočenu Božju ljubav u Isusu", kazao je, između ostalog, fra Ninić.
U trebinjskoj katedrali Rođenja blažene Djevice Marije, svečanu uskršnju misu predvodio je don Ante Luburić, župnik trebinjski.
Pored vjernika katoličke vjeroispovijesti sa područja ovog grada, misi su prisustvovali i predstavnici Pravoslavne crkve, te bračni par iz Minhena Mihael i Astrid Hausner.
Čestitajući praznik svim pripadnicima katoličke vjeroispovijesti, don Ante je, između ostalog, rekao da je Uskrs praznik mira i svakog dobra.
"Poruka Uskrsa je poruka mira, blagoslova i dobra. Danas ne bi smjeli ništa drugo ni misliti, ni željeti, ni raditi, nego moliti Boga za mir i blagoslov. Bez Hristova mira nema nam na zemlji mira", poručio je don Ante.
Uskrs je najveći i najstariji hrišćanski praznik koji se slavi u spomen na uskrsnuće, kao pobjeda nad smrću i nad grijehom.
To je i prvi praznik koji se slavi još od apostolskih vremena, pa se porijeklom vezuje i za jevrejski Pesah, koji slavi čudesna Božja djela, poput izlaska sunca i izlaska Izraelaca iz egipatskog ropstva.
Ovaj praznik, kao i mnoge druge, prate tradicionalni običaji i simboli, među kojima je jaje kao život i najautentičnije.
Predstavnici svih nivoa vlasti širom BiH čestitali su Uskrs svim vjernicima koji ovaj praznik slave po gregorijanskom kalendaru.