Društvo

Uskršnja poslanica nadbiskupa vrhbosanskog

Srna

SARAJEVO - Nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić poželio je srećan i blagoslovljen Uskrs katoličkim vjernicima u BiH.

U tradicionalnoj usrkšnjoj poruci kardinal Puljić kritikovao je sekularizam i ugrožavanje svetosti braka.

"Opasan je za čovjeka sekularizam koji mu se agresivno nameće u ime demokratije. Plod takvog sekularizma je relativizam, koji ruši prirodni zakon i ugrožava identitet ljudskog bića kao muško i žensko, te ugrožava svetost braka, kao prirodne ustanove od samog početka stvaranja", navodi kardinal Puljić.

Kardinal Puljić upitao je kako ne dići glas u odbranu prirodnog zakona kada se ubija nada u čovjeku što ga vodi u direktnu u smrt, bilo da sam diže ruku na sebe, bilo da ubija život prije rođenja, bilo da ozakonjuje ubistvo prije prirodne smrti, bilo da proglašava naukom ubijanje embriona začetog u epruveti, bilo da se na svakom koraku ostvaruje nasilje nad čovjekom.

"U svim ovim upitnostima koje razaraju ljudski život treba nam Petar naših dana, koji će jasno posvjedočiti istinu o životu, vječnosti, čovjeku, ljudskim pravima, o smislu patnje koja izvire iz Hristovog krsta i uskrsnuća. Toliko nam je potrebna svetost braka, porodičog zajedništva, svešteničkog poslanja, redovničkog posvećenja", naglasio je nadbiskup vrhbosanski.

On je dodao da zapaljena uskrsna svijeća treba da zasija u srcima vjernika kao snaga nove jevanđelizacije u godini vjere.

"To uskrsno svjetlo treba obasjati i prožeti naše životno uvjerenje kojim ćemo izgrađivati javno mnjenje, društveno uređenje i čovjekovo dostojanstvo", poručio je kardinal Puljić.

Podsjećajući da se vjernici za slavlje Uskrsa spremaju molitvama i djelima milosrđa, nadbiskup vrhbosanski poželio je da uskrsno svjetlo obasja sve katolike.

"Podijelimo radost Uskrsa sa svim ljudima dobre volje s kojima dijelimo ovo izranjeno, ali Bogom dano podneblje", zaključio je kardinal Puljić.

Najčitanije