BIJELJINA - Njegova svetost patrijarh srpski Irinej, zajedno sa članovima Svetog arhijerejskog sinoda, uz prisustvo 18 episkopa, zvaničnika RS, predsjednika Narodne skupštine Igora Radojčića, ministra rada i socijalne zaštite Petra Đokića, predstavnika zajedničkih organa i institucija na nivou BiH, načelnika više opština i vjernika iz sjeveroistočnog dijela RS, obavio je danas svečano ustoličenje Njegovog preosveštenstva Hrizostoma na tron episkopa zvorničko-tuzlanskih u Sabornom hramu Rođenja presvete Bogorodice u Bijeljini.
"Danas smo ovdje sabrani da saopštimo odluku naše Crkve, našeg Svetog arhijerejskog sabora i da u tron apostola zvorničko-tuzlanskog uvedemo novoizabranog episkopa Hrizostoma. Budući da je dosadašnji episkop vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, zbog slabog zdravstvenog stanja zamolio Sveti arhijerejski sabor da ga oslobodi upravljanja eparhijom zvorničko-tuzlanskom, zamolili smo episkopa bihaćko-petrovačkog da preuzme ovu eparhiju i on je to prihvatio. Objavljujemo našom gramatom da Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski ima po blagodati duha svetoga sva prava učenja, sveštenodejstvovanja i duhovnog upravljanja, koja mu po sveštenim kanonima pripadaju. Pozivamo sveštenstvo eparhije zvorničko-tuzlanske da preosvećenog episkopa Hrizostoma slušaju kao dobra djeca svoga roditelja, kao učenici svoga učitelja i pastira, a na korist naše svete pravoslavne crkve i srpskog naroda", istaknuto je u gramati koju je potpisao partijarh srpski Irinej.
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej istakao je u svom obraćanju prisutnim vjernicima i gostima da smo svi mi djeca Božja, bez obzira koju boju kože imamo, kojoj kulturi i tradiciji religijskoj pripadamo.
"Raduje se Gospod ovakvim saborovanjima i ovakvim događajima. Vera, braćo i sestre, nije filozofija, nije poseban etički sistem, već je to život po Bogu, po Hristu, po Jevanđelju. Mi pravoslavni, danas i ovde, zajedno sa predstavnicima Katoličke crkve, sa našom braćom Muslimanima, praktično pokazujemo da smo narod Božji. Svi mi poštujemo i slavimo Boga, Spasitelja našega Hrista. Ovde smo da pokažemo da nosimo boga u srcima svojim. Divan je ovaj hram u kome se nalazimo, ali Gospod se najviše raduje hramovima koje podižemo u srcima svojim, u svojim dušama. To je živi Hram Božji. Zbog toga i postoji Crkva Božija i sve svetinje, da u njima, uz Blagoslov Božji gradimo hram Božji u nama", poručio je partijarh Irinej.
Zahvalivši se na povjerenju koje mu je ukazano, novoustoličeni episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom pozvao je vjernike svoje nove eparhije na duhovnu obnovu, istakavši da je svjestan svoje nedostojnosti, iskušenja, ali i odgovornosti koju je prihvatio u trenutku izbora na novu dužnost.
"Preuzeo sam veliku odgovornost pred Bogom, pred istorijom i pred vama, vjernicima. Čvrsto i nepokolobljivo vjerujem da me Gospod pozvao da budem vaš vjerni sluga, vaš pastir i vaš smjerni molitvenik pred Bogom. Krenimo sa Hristom našim u nove duhovne podvige i pobjede, jer on nam, pored svih iskušenja i stradanja, daje nadu i snagu, vjeru u našu crkvu Svetosavsku", poručio je novoizabrani episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom.
Hiljade okupljenih vjernika koji su stigli u Bijeljinu iz svih krajeva Republike Srpske prati liturgiju na video-bimu koji je postavljen ispred Sabornog hrama.
Episkop Hrizostom biće uveden u tron episkopa zvorničko-tuzlanskih sutra u Sabornom hramu u Tuzli.
Eparhija zvorničko-tuzlanska ima šest namjesništava, sa 142 parohije i 106 aktivnih sveštenika. Sjedište Eparhije je privremeno u Bijeljini, do povratka u Tuzlu.
Od 1978. do 2013. godine na čelu Eparhije bio je episkop Vasilije Kačavenda, a od 2013. godine na čelu Eparhije zvorničko-tuzlanske je episkop Hrizostom Jević.