BANJALUKA - Uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske obavijestila je privredne subjekte da zakonom ili drugim propisom nije predviđena obaveza postupanja inspekcijskih organa pri utvrđivanju manjka nastalog kao posljedica elementarne nepogode.
Iz Inspektorata je saopšteno da su zaprimili veći broj zahtjeva privrednih subjekata koji traže prisustvo inspekcijskih organa u poslovnim objektima pogođenim poplavama radi utvrđivanja visine nastale štete.
"Sve nadležne inspekcije Inspektorata i inspekcije u jedinicama lokalne samouprave u narednom periodu posebnu pažnju u kontrolama obratiće na robu koja se nalazi u prometu da ne bi dolazilo do različitih zloupotreba zbog situacije izazvane poplavama", navodi se u saopštenju.
Iz Inspektorata napominju da su Zakonom o računovodstvu i reviziji, Zakonom o porezu na dodatu vrijednost /PDV/, Pravilnikom o primjeni Zakona o PDV-u i Pravilnikom o načinu i rokovima vršenja popisa i usklađivanja knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem imovine i obaveza, propisane procedure utvrđivanja i evidentiranja manjka i tretmana manjka u poreskom smislu.