BANjALUKA/PALE - Banjaluka će i ove godine učestvovati u akciji "Sat za našu planetu", u kojoj će na sat vremena biti isključena svjetla na pojedinim objektima u užem centru grada.
U vremenu od 20.30 do 21.30 biće ugašena svjetla na zgradi Administrativne službe Grada, Elektrokrajini, Banskom dvoru /spoljno svjetlo/, Pošte Srpske, u parku "Petar Kočić", Muzičkom paviljonu, Muzeju savremene umjetnosti RS, kao i javna rasvjeta u Gospodskoj ulici.
I na "Promenadi" na Palama svjetla će biti ugašena 60 minuta, čime će ovaj grad Republike Srpske podržati akciju "Sat za planetu Zemlju" u kojoj učestvuje stotine miliona ljudi iz cijelog svijeta različitih rasa, vjera i kultura.
Pale, će uz Banjaluku, postati drugi grad u Republici Srpskoj koji se uključuje u akciju i zvanično će biti upisan na oficijelnoj prezentaciji www.earthhour.org.
Inicijator akcije na Palama je portal "Palelajv.kom", a posjetioci ove veb stranice će večeras u 20.30 na "Promenadi" zapaliti više od stotinu svijeća koje će biti poredane u obliku broja 60.
Cilj akcije je podizanje svijesti o štetnosti klimatskih promjena, prekomjernoj potrošnji Zemljinih resursa, energetskoj efikasnosti i ekološkim problemima uopšte.
Stanovnici gradova koji učestvuju u akciji "Sat za planetu Zemlju" ovih 60 minuta dočekuju uz svijeće i u prazničnoj atmosferi. Svi ovaj sat doživljavaju kao praznik, pa gase mobilne telefone, svjetla, a muzičku podlogu im najčešće čini samo zvuk gitare.
Dvije sedmice prije akcije broj zemalja i gradova koji žele da učestvuju u najvećoj globalnoj volonterskoj akciji "Sat za planetu Zemlju" već je prerastao prošlogodišnji, kada su svjetla bila ugašena u 128 zemalja i 4 500 gradova, a u akciji je učestvovalo 1,3 milijarde ljudi.
Akcija "Sat za planetu Zemlju" od svog početka kada je bila samo inicijativa jednog australijskog grada u 2007. godini, izrasla je u globalni pokret kojem se pridružuju stotine miliona ljudi sa svih kontinenata da bi pokazali brigu za očuvanje naše planete.
U Srbiji više od 40 gradova večeras gasi svjetla
Više od 40 gradova u Srbiji pridružiće se svjetskoj akciji za očuvanje planete "Sat za našu planetu" gašenjem ulične rasvjete i sijalica u stambenim i poslovnim objektima, kao i osvjetljenja na javnim zgradama.
Cilj akcije, u kojoj će ove godine učestovati 130 zemalja sa svih sedam kontinenata, jeste smanjenje potrošnje energije i emitovanja ugljen-dioksida u atmosferu.
Svjetla se gase istovremeno u čitavom svijetu večeras u 20.30 časova minuta.
Akciju sat vremena bez svjetla pokrenuo je prije pet godina Svjetski fond za prirodu.