Društvo

Vidovići za NEZAVISNE: Naš Bobo živi u drugima

Vidovići za NEZAVISNE: Naš Bobo živi u drugima
Vidovići za NEZAVISNE: Naš Bobo živi u drugima
Vanja Stevanović

KOZARSKA DUBICA - Nikad nismo zažalili zbog odluke da organe sina doniramo onima kojima je to bilo potrebno da bi unaprijedili ili spasili život.

Tako počinje priču za "Nezavisne" porodica Vidović iz Međeđe, kod Kozarske Dubice, koja je u maju 2007. godine u saobraćajnoj nesreći izgubila 26-godišnjeg sina Slobodana (Bobu).

Porodična tragedija oca Milana, majke Smilje, te sestre Aleksandre i brata Aleksandra dobila je herojske dimenzije kada su pomogli da se uradi prva kadaverična transplantacija u Bosni i Hercegovini.

"I danas se sjećam jasno tog trenutka i zaista nije bilo dvoumljenja", prisjeća se otac Milan u razgovoru za "Nezavisne".

Interesantno je da se u ovoj porodici dosta ranije sasvim slučajno razgovaralo, odnosno diskutovalo na ovu temu.

Porodica je, naime, zajednički jednom prilikom gledala TV, te je Bobo iznio svoj stav o tome, što je kasnije sasvim sigurno imalo ključnu ulogu u odluci roditelja.

"Kada smo se već suočili sa gubitkom djeteta, a zatim i sa ljekarima, donijeli smo odluku. Ljekari su nas tada pitali, dobro se sjećam, da li porodica ima neke posebne uslove. Rekao sam: 'Ne'! Nije mi ništa važno - neka ide kome treba, dakle, ne pitam za vjeru, naciju ili boju kože, samo imam uslov da upoznam svaku osobu kojoj je transplantiran organ moga Bobe", objašnjava nam Milan.

Danas, kako kaže, njegov sin živi u drugima.

Donirani su bubrezi, rožnjače i jetra.

"Mi smo prolazili najteže trenutke u životu, a onda su nam se počeli javljati ljudi kojima je Bobo pomogao. Jedno po jedno. Dolaze nam... Srebrenik, Tuzla, Banjaluka", govori otac.

Svakog maja, kaže nam, održava se turnir u ime Slobodana - Bobe Vidovića i to je prilika, kako napominje, da se ukaže na važnost donorstva u BiH, odnosno kadaveričnih transplantacija.

"Obavezno se okupimo svi. Mi porodično, osobe kojima su donirani organi i sve njihove porodice. Zajednički izađemo na groblje i odamo počast Bobi", govori otac.

Sestra Aleksandra danas živi u Hrvatskoj i jedna je od prvih vlasnica donorske kartice.

I ostali članovi ove porodice imaju identičan stav o kadaveričnoj transplantaciji i važnosti donorstva.

"Naša priča je dosta uticala na druge, unaprijedila je odnos prema tome. Mnogi ljudi i danas ne znaju dovoljno, imaju drugačiji stav, nisu spremni, teško im je donijeti odluku. I ja tu nemam šta reći, svako ima prava na svoje mišljenje. Naša osjećanja bila su drugačija", zaključuje Milan.

U trenutku kada je u BiH ponovo otvoreno pitanje nedostatka donora i poteškoća sa transplantacijama, zbog čega FBiH donosi novo zakonsko rješenje, Vidovići se nadaju da će prave informacije pobijediti predrasude jer je, kako napominju, život najvažniji.

Film i odlikovanje

"Novi život" naziv je dokumentarnog filma Dude i Faruka Sokolovića, koji prikazuje životnu priču Milana i Smilje Vidović.

Ova porodica dobitnik je najviših priznanja za podvig koji su učinili, među njima i odlikovanja predsjednika RS.

 

 

Najčitanije