Društvo

Vladika Grigorije: Slavlje pobjede vječnog nad privremenim

Vladika Grigorije: Slavlje pobjede vječnog nad privremenim
Vladika Grigorije: Slavlje pobjede vječnog nad privremenim
Srna

BANJALUKA - Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije istakao je da slaveći Vaskrs hrišćani slave pobjedu života nad smrću, čin pobjede vječnog nad privremenim, da se slavi ono trajno, a odbacuje propadljivo i trulo.

Navodeći da Vaskrs pada u vrijeme kada se priroda budi i predstavlja se sa novim, blistavim izgledom, vladika ističe da bi tako i ljudi trebalo da dočekaju ovaj praznik u novom ruhu, blagodatne i blagoslovene želje da se smire, pokaju i promijene.

"Da kao novi, odgovorni i prema sebi i prema Bogu i prema našoj braći, nastavimo svoj život, zauvijek odbacujući starog čovjeka mržnjom razrovanog uma, onog koji je zarobljen strastima i lijenošću. Budimo novi ljudi, novi ljudi okupani i oživljeni u Hristu Bogočovjeku, koji postrada nas radi, a mi sad poštujmo tu žrtvu i slijedimo njegov nauk - Jevanđelje", rekao je vladika Grigorije za "Pres Republike Srpske".

Vladika Grigorije je rekao da međureligijski odnosi u BiH polako, ali sigurno, prestaju da budu slika političkih odnosa tri naroda, a da velike zasluge za to ima Međureligijsko vijeće, koje je uspjelo da postavi kvalitetnije oblike saradnje.

Govoreći o stanju u Mostaru, vladika Grigorije je naveo da je povratak u taj grad bio korak koji je pratilo mnoštvo ideja i dobrih namjera, za koje treba vrijeme da bi se opredmetile.

"Ono što, do sada, Božijom milošću napravismo, vidi se kada se dođe na Brankovac, ali se to treba 'osoliti' i prisustvom ljudi, povratkom Srba u Mostar. Tek tada, kada se narod vrati, te ideje, obnovljeni hram, obnovljene crkve, škole, kuće, domovi, pa i sam taj povratak u Mostar dobiće svoj puni smisao", dodao je vladika.

O odnosima Trebinja i Dubrovnika, vladika Grigorije kaže da postoji volja i s jedne i s druge strane da se ti odnosi unaprijede i da postanu, iskreno i bez ostatka, dobri.

Govoreći o radu Fondacije "Sveti Vukašin", vladika je napomenuo da je od njenog osnivanja, 2011. godine, ova fondacija do sada pomogla 180 porodica sa troje i više djece u Hecegovini, te da je podijeljeno 310.000 KM pomoći.

Vladika Grigorije pozvao je ljude da posjete sajt Fondacije, da se uključe u akciju, ističući da su djeca jedino blago u koje vrijedi ulagati.

Najčitanije