BIJELJINA - Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom rekao je u besjedi nakon ustoličenja da će sa sveštenstvom i vjernicima učiniti sve da bude sačuvano, unaprijeđeno i nadograđeno sve ono što je u Republici Srpskoj sveto, čestito i Bogu pristupačno.
"Tamo gdje su izobilje i blagodati Božije, tu su i velika iskušenja. Ne opuštajmo se, već bdimo i molimo se, oduprimo se molitvom i pravoslavnim duhom svim iskušenjima koja dolaze", apelovao je vladika Hrizostom.
On je pozvao sve vjernike da idu putem duhovne obnove, da budu više Božiji nego svoji, a Crkva će im na tom putu pomoći u iznalaženju rješenja za sve izazove i iskušenja.
"Nećemo, niti smijemo zapostavljati prošlost našega naroda, nego ćemo iz nje crpiti snagu za sadašnjost i za budućnost. Nećemo ulaziti u tuđi posao, ali ćemo budno paziti, pratiti i voditi računa o tome šta se to nudi i daje našem narodu, jer danas nam se sve i svašta nudi budzašto i daje zabadava", upozorio je episkop Hrizostom.
On je najavio da će upravljati Eparhijom s ljubavlju, mudro i pravedno i da će služiti Bogu, narodu i rodu svome.
"Crkva je u dugoj istoriji proganjana, gonjena, raspinjana i na stub srama izdizana. I danas je opet u stradanjima od onih koji dišu neprijateljski prema svemu što je sveto i božansko", rekao je Hrizostom.
On je podsjetio da Crkva nisu pojedinci niti sveštenstvo, već sav narod kršten i da, ako strada jedan član Crkve, strada i pati cijela Crkva njegova.
"Ne bojte se, krenimo naprijed u nove duhovne podvige i pobjede, s povjerenjem u crkvu svoju svetosavsku", poručio je episkop Hrizostom u prvom obraćanju narodu nakon ustoličenja.