Društvo

Za isplatu februarskih penzija nedostaje pet miliona KM

Za isplatu februarskih penzija nedostaje pet miliona KM
Za isplatu februarskih penzija nedostaje pet miliona KM
N.N.

Zbog deficita od 100 miliona maraka i nedovoljnog priliva sredstava, Federalni zavod PIO/MIO posljednjih mjeseci ima velikih problema kako osigurati novac za isplatu redovnih penzija.

Pitanje je hoće li i ubuduće, kao što je to slučaj ovog mjeseca, penzije umjesto 6. biti isplaćivane čak 15.

Iz "BH Pošta" juče je saopšteno da za isplatu preostalih penzija u FBiH nedostaje 20 odsto sredstava.

Prema saznanjima Avaza, novac nije dobilo čak 10.000 penzionera, piše Avaz.

"Čim Federalni zavod PIO/MIO uplati sredstva, 'BH Pošta' će početi s isplatom korisnicima", kazali su iz ovog preduzeća.

Da u Fondu PIO/MIO nedostaje sredstava, potvrdio nam je Tomislav Kvesić, portparol ovog zavoda.

Ali on tvrdi da je u pitanju deset odsto, odnosno oko pet miliona KM.

Pojasnio je da se dio sredstava za penzije svakog mjeseca uzima iz tekućih priliva, zbog čega je i sama dinamika isplate uvjetovana iznosom sredstava koja pristižu u Zavod.

Najčitanije