Društvo

Zdravstveno stanje Milke Jajčanin i Fate Dedić stabilno

Zdravstveno stanje Milke Jajčanin i Fate Dedić stabilno
Zdravstveno stanje Milke Jajčanin i Fate Dedić stabilno
Srna

BANJALUKA - Zdravstveno stanje Milke Jajčanin (50) i Fate Dedić (68), koje su iz bolnice u Prijedoru primljene u Klinički centar Banjaluka zbog trovanja gljivama, danas je stabilno, potvrđeno je iz ovog centra.

Milka Jajčanin bila je juče smještena u Jedinici intenzivne medicine i priključena na aparate za vještačko disanje, a jutros je premještena u Kliniku za infektivne bolesti.

Dežurni ljekar Irena Katana rekla je da je Milka Jajčanin skinita sa aparata za vještačko disanje, te da svjesna i komunikativna i njeno stanje je za sada stabilno i zadovoljavajuće.

Fata Dedić se nalazi na liječenju u Klinici za infektivne bolesti, i prema riječima Katane, stabilna je i prima adekvatnu terapiju.

Za samo 48 časova u Potkozarju se otrovalo 10 lica koji su jestivu rujnicu zamijenili po život opasnom gljivom muharom. Otrovani su iz Novog Grada, Oštre Luke i Sanskog Mosta.

Iz Kliničkog centra upozoravaju da su simptomi trovanja gljivom muharom povraćanje, pojačane pljuvačne žlijezde, grčevi u želucu, proljev, bolovi u stomaku, sužene zjenice i pojava kome.

Poznavaoci gljiva tvrde da se jestiva gljiva i otrovnica razlikuju u sitnim detaljima - otrovnice imaju bijele pjege preko klobuka i odozgo su bijele, dok rujnice odozdo ne smiju biti bijele već žute. On apeluju na sve one koji odluče pojesti šumsku gljivu, a nisu sigurni da je jestiva, da ne rizikuju.

Najčitanije