To veče me baš istukao. Cijelu noć sam bila napolju, do četiri ujutro. I onda sam otišla i prijavila ga. Nemam roditelje, nemam rodbinu, u Centru za socijalni rad sam rekla da ne znam gdje ću sa djecom, ali da neću ni da se vratim. Znači, ni po koju cijenu neću da se vratim. Izašla sam bez ičega, ništa iz kuće nisam uzela, apsolutno ništa. Znamo već da sve srećne porodice liče jedna na drugu, a da je svaka nesrećna, nesrećna na svoj način. Samo što, kada govorimo o porodicama u kojima se dešava nasilje, svaka priča je nesrećna, svaka na svoj, a opet jedan zajednički, univerzalni način.
I ovaj dio životne priče s početka teksta, jedne korisnice Sigurne kuće u Zenici, je samo njena, a istovremeno i priča nebrojeno žena koje se evo i ovog časa negdje susreću sa nasiljem u vlastitom domu, koji bi trebalo da im bude sigurna luka, oaza sreće i mira.
"Kontrola telefona, svega mogućeg, čak se znalo dešavati da ni u prodavnicu ne izlazim. Znači, da nigdje ne izlaziš iz stana, tu si gdje jesi, ako ti nešto treba napiši poruku, donijeće kad dođe i to je to. Proganjanje, praćenje, izolacija, ponižavanje, vrijeđanje i na javnim mjestima, uznemiravanje na poslu... Nisam imala pravo da donosim bilo kakve odluke, nisam radila nigdje, nisam imala prijatelje, bila sam sama", riječi su B.S., koja je sa troje djece i u šestom mjesecu trudnoće napustila vlastiti dom i spas od nasilnog partnera pronašala u Sigurnoj kući u Banjaluci, gdje je i rodila četvrto dijete te provela 20 mjeseci.
Amela Bašić-Tomić, menadžerka Sigurne kuće u Banjaluci, ističe da mnoge žene upravo iza zatvorenih vrata doživljavaju najstrašnije oblike fizičkog, psihičkog, ekonomskog i seksualnog nasilja.
"Najveći broj femicida se upravo desio u domu žrtava i to od strane njihovih sadašnjih ili bivših partnera. Upravo je tom krajnjem i najstrašnijem obliku ubistva žene prethodilo dugotrajno porodično nasilje. Kada žena odluči da napusti partnera i prekine začarani krug nasilja jeste trenutak kada se nalazi u najvećem riziku od ponavljanja nasilja. Često su žrtve koje su prijavile nasilje, ali nisu izašle iz nasilne zajednice bile izložene ponavljajućem obliku nasilja, što je kasnije uticalo na neprijavljivanje ovog krivičnog djela", kaže Bašić-Tomić i i dodaje da je zato važno što više govoriti upravo o ranim znakovima nasilja kako bi se isti mogli prepoznati i kako bi žrtve mogle posegnuti za dostupnim opcijama pomoći i podrške.
Poodmakla trudnoća, onkološka oboljenja... za nasilnike čak ni to nisu prepreke ne samo za psihičko, već i najteže oblike fizičkog nasilja. Porazna je činjenica da su ti isti nasilnici partneri tim ženama, dakle, neko ko bi trebalo da im bude najveća podrška i zaštita, naročito u pomenutim, izrazito osjetljivim situacijama i periodima života.
"U trenutku sam namirisala vlastitu smrt i odlučila pozvati policiju. Ostavila sam otvorenu telefonsku liniju da mogu čuti šta se dešava da me ne bi ubio dok je policija na putu. Nastavio je da me udara još jače. Inače sam onkološki pacijent, a govorio mi je kako će me udarati tamo gdje me najviše boli, kako ću završiti kao Nizama Hećimović", prisjeća se jedna korisnica Sigurne kuće u Sarajevu i dodaje da bi vjerovatno i tu noć pretrpjela nasilje i narednog dana skrivala modrice, pretvarajući se da je sve u najboljem redu, da je nije udario pred njihovim djetetom, šestogodišnjom djevojčicom.
Kada nasilje vlastiti dom učini mjestom najveće opasnosti, torture i straha, izostanu pomoć i podrška bližnjih, postoji to jedno sigurno mjesto. Mjesto u kojem će svaka žena žrtva porodičnog nasilja pronaći utočište i stručnu podršku na putu iscjeljenja. Sigurne kuće su im često jedini spas. I zato, podržimo rad osam Sigurnih kuća u BiH i pokažimo žrtvama porodičnog nasilja da nisu same.
Ovaj tekst je dio kampanje „Niste same, imate prijatelje“, koju kompanija m:tel u saradnji sa Sigurnim kućama u BiH realizuje do 30. aprila. Kompanija m:tel je Sigurnim kućama u BiH donirala 100.000 KM, a do 30. aprila aktivan je broj 1411 i svakim pozivom iz m:tel mobilne i fiksne mreže donira se 1 KM za Sigurne kuće u BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.