ISTOČNO SARAJEVO - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik čestitao je novinarima i svim zaposlenim u medijima 3. maj - Svjetski dan slobode medija, ističući da oni svojim profesionalnim, istinitim i pravovremenim informisanjem javnosti daju važan doprinos izgradnji slobodnog i demokratskog društva.
"Mediji su jedan od najvažnijih stubova svakog društva i s toga je neophodno da se u svom radu rukovode isključivo profesionalnim standardima. Naša zajednička obaveza je da omogućimo slobodu medija, bolji položaj i bolje uslove rada svih zaposlenih u medijima", istakao je Dodik.
On je naglasio da je sloboda medija od velike važnosti za opstanak demokratije, ali i da se treba zajedno boriti protiv zloupotrebe te slobode i pojave dezinformacija.
"Zajedničkim naporima potrebno je očuvati slobodu izražavanja i istinitog informisanje i omogućiti novinarima da javnosti pruže objektivnu i pouzdanu informaciju, te da za takav svoj posao budu adekvatno plaćeni", naveo je Dodik u čestitki.
On je dodao da profesionalno novinarstvo i profesionalni mediji imaju podršku u svakom društvu koje teži demokratskim vrijednostima kao što su sloboda izražavanja i istinitog informisanja.
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je, povodom 3. maja - Međunarodnog dana slobode medija, da su institucije Republike Srpske opredijeljene za otvoren i partnerski odnos prema svim medijima, objektivno i odgovorno informisanje, u interesu javnosti i svih građana Srpske.
"Obilježavanje Međunarodnog dana slobode medija prilika je da se podsjetimo da su sloboda izražavanja i nezavisni mediji od presudne važnosti za svako demokratsko društvo", navodi se u čestitki koju je Cvijanovićeva uputila svim novinarima, redakcijama, uredništvima i udruženjima novinara u Republici Srpskoj.
Cvijanovićeva je istakla da uvažavajući značaj medija i slobode javne riječi želi da profesionalnim izvještavanjem nastave doprinositi informisanju, izgradnji i očuvanju demokratije, saopšteno je iz kabineta predsjednika Republike Srpske.
"Čestitam vam ovaj dan i želim mnogo uspjeha na profesionalnom i ličnom planu, bolje uslove rada i status u društvu", navela je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković ukazao je u čestitki povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, da je novinarska profesija jedna od ključnih za razvoj demokratije i napredak društva u cjelini.
"Važno je da svi zajedno kontinuirano doprinosimo unapređenju uslova za profesionalno i odgovorno obavljanje novinarskog posla", navodi se u čestitki Viškovića koju je uputio svim novinarima, redakcijama, uredništvima i udruženjima novinara u Republici Srpskoj.
Višković je istakao da će Vlada nastaviti da njeguje otvoren i partnerski odnos sa svim medijima, pružajući podršku slobodi izražavanja s ciljem da građani Republike Srpske budu tačno i pravovremeno informisani, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.
Predstavnici Saveza sindikata Republike Srpske i 15 granskih sindikata, koji djeluju u okviru Saveza, čestitali su danas 3. maj - Međunarodni dan slobode medija svim medijskim kućama, novinarima, urednicima, snimateljima i medijskim radnicima.
U čestitki Saveza sindikata navedeno je da svi medijski radnici obavljaju težak i zahtjevan posao, svakodnevno se suočavajući sa novim izazovima, kako bi pravovremeno, objektivno i profesionalno informisali javnost o svim važnim događajima.
"Na izuzetno težak položaj, niske plate i nesigurna radna mjesta svakodnevno ukazuje i Sindikat medija i grafičara Republike Srpske, koji i ovim putem poziva sve zaposlene u medijima da se sindikalno organizuju da bi zaštitili svoja radnička i sindikalna prava", navedeno je u čestitki.
Kako je istaknuto, važno je da se plate u medijima uređuju Posebnim kolektivnim ugovorom i Kolektivnim ugovorom kod poslodavca, koji je neophodno zaključiti u što kraćem roku.
Generalna skupština UN proglasila je 3. maj Svjetskim danom slobode medija da bi podigla svijest o važnosti slobode medija i podsjetila vlade da je njihova dužnost poštovati i osigurati slobodu izražavanja.