Društvo

Tuga u bh. kulturnoj zajednici: Preminula Lejla Panjeta

Tuga u bh. kulturnoj zajednici: Preminula Lejla Panjeta
Foto: Pozorište mladih Sarajevo | Tuga u bh. kulturnoj zajednici: Preminula Lejla Panjeta
A. S.

SARAJEVO - Bosanskohercegovačka rediteljica, producentica, profesorica i istaknuta stručnjakinja iz oblasti filmskih studija i vizuelnih komunikacija Lejla Panjeta preminula je u 49. godini, a vijest o njenoj smrti potvrdio je Univerzitet Sarajevo School of Science and Technology (SSST), gdje je bila dekanesa Sarajevo Film Academy i profesorica.

Panjeta je rođena 1977. godine u Sarajevu, diplomirala je teatarsku i filmsku režiju i žurnalistiku, magistrirala komunikologiju, a doktorirala na temi filmske propagande iz oblasti komunikacijskih nauka.

Ostavila značajan trag u filmu, teatru i obrazovanju

Tokom bogate profesionalne i akademske karijere režirala je u pozorištu i na filmu, učestvovala u filmskim produkcijama, snimala dokumentarne filmove te se bavila istraživanjima propagande, estetike, vizuelnih i izvođačkih umjetnosti, medija i kulturoloških studija. 

Autorica je više stručnih knjiga, među kojima su "Industrija iluzija: Film & Propaganda", "Telenovela - fabrika ljubavi", "Potreba za smislom: Mit, manipulacija i film" i "Nove (i stare) laži", a bila je i urednica Filmskog glosara na bosanskom, engleskom i turskom jeziku.

Od Panjete se opraštaju kolege

Panjeta je od 2017. godine u jednom periodu obavljala i funkciju direktorice Pozorišta mladih Sarajevo, čiji se kolektiv oprostio od nje navodeći da je svojim mandatom dala značajan doprinos radu i razvoju ove kulturne ustanove. 

"Njen rad i angažman na polju teatra, filma i obrazovanja ostaju dio kulturnog naslijeđa naše sredine", poručili su iz Pozorišta mladih, izrazivši saučešće njenoj porodici, prijateljima, kolegama i studentima. 

Tokom karijere Panjeta je organizovala i selektovala izložbe i filmske festivale, učestvovala u brojnim edukativnim i akademskim projektima te za svoje objavljene radove dobila više priznanja i nagrada, navodi RadioSarajevo.

Najčitanije