BEOGRAD - Polaganjem vijenaca u selu Veliki Borak u beogradskoj opštini Barejevo danas je obilježeno 206 godina od osnivanja Praviteljstvujuščeg sovjeta, prvog organa izvršne vlasti u ustaničkoj Srbiji i preteče savremene Vlade Srbije.
Vijence su kraj spomenika knezu Simi Markoviću položili predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike, opštine Barajevo i udruženja građana, a beogradski glumci, među kojima Nebojša Kondačina i Nenad Maričić, "oživjeli" su osnivanje Praviteljstvujuščeg sovjeta u tom selu 27. avgusta 1804. godine.
Taj organ izvršne vlasti u ustaničkoj Srbiji osnovan je u kući kneza Sime Markovića, što je bio jedan od najznačajnijih poteza prvaka Prvog srpskog ustanka predvođenih Karađorđem, a sa ciljem da se postepeno uspostave organi izvršne vlasti u državi u nastajanju.
Iako je djelovalo samo nekoliko godina Praviteljstvujušči sovjet predstavljao je, pored skupštine ustaničkih prvaka, prvi stalni organ vlasti čime je ustanička Srbija krenula putem obnove državnosti nakon viševjekovne otomanske vladavine.