Ex -Yu

206 godina od osnivanja Praviteljstvujuščeg sovjeta

Agencije

BEOGRAD - Polaganjem vijenaca u selu Veliki Borak u beogradskoj opštini Barejevo danas je obilježeno 206 godina od osnivanja Praviteljstvujuščeg sovjeta, prvog organa izvršne vlasti u ustaničkoj Srbiji i preteče savremene Vlade Srbije.

Vijence su kraj spomenika knezu Simi Markoviću položili predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike, opštine Barajevo i udruženja građana, a beogradski glumci, među kojima Nebojša Kondačina i Nenad Maričić, "oživjeli" su osnivanje Praviteljstvujuščeg sovjeta u tom selu 27. avgusta 1804. godine.

Taj organ izvršne vlasti u ustaničkoj Srbiji osnovan je u kući kneza Sime Markovića, što je bio jedan od najznačajnijih poteza prvaka Prvog srpskog ustanka predvođenih Karađorđem, a sa ciljem da se postepeno uspostave organi izvršne vlasti u državi u nastajanju.

Iako je djelovalo samo nekoliko godina Praviteljstvujušči sovjet predstavljao je, pored skupštine ustaničkih prvaka, prvi stalni organ vlasti čime je ustanička Srbija krenula putem obnove državnosti nakon viševjekovne otomanske vladavine.

Najčitanije