Ex -Yu

Ambasadori: Jeremić revitalizovao značaj Generalne skupštine UN

Ambasadori: Jeremić revitalizovao značaj Generalne skupštine UN
Ambasadori: Jeremić revitalizovao značaj Generalne skupštine UN
Agencije

NJUJORK - Predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Vuk Jeremić danas završava jednogodišnji mandat na toj funkciji, koji će među ambasadorima država članica ostati upamćen kao energičan i snažan, jer je revitalizovao značaj Generalne skupštine, ali značajan i za povećanje ugleda Srbije u međunarodnoj areni.

Ambasadori više država ocijenili su u izjavama za Tanjug da je Jeremić imao veoma izazovnu godinu kao predsjednik Generalne skupštine (GS), zbog mnoštva važnih političkih i bezbjednosnih pitanja sa kojima se svijet susretao.

Predstavnik Evropske unije u UN Tomas Harting ocijenio je da je Jeremić organizovanjem tematskih debata u UN unio "novu dozu političkih diskusija".

"Generalna skupština je postigla priličan napredak sa Jeremićem na čelu kada se radi o palestinskom pitanju, a izazovi sa kojima se ove godine suočavala nisu bili mali, počev od tragičnih događaja u Siriji", kazao je ambasador EU.

Ambasador Harting je pomenuo i pitanje održivog razvoja, za koje se predsjednik GS UN snažno zalagao, i dodao da je za EU dobro da je na tom mjestu bio predstavnik zemlje koja je kandidat za članstvo u EU, zato što je Jeremić "veoma dobro razumio važnost uloge Unije u organizaciji kao što je UN".

Ruski ambasador Vitalij Čurkin kazao je za Tanjug da je Jeremić putem izbora došao na mjesto prvog čovjeka Generalne skupštine, ali da je uspio da je ujedini i revitalizuje, tako da je na pravi način počela da se bavi važnim pitanjima.

On je ocijenio i da je Jeremić tokom svog jednogodišnjeg predsjedavanja učinio mnogo da se "poveća ugled Srbije u svijetu i da pokaže da postoji nova Srbija u međunarodnoj areni".

"Jeremić je učinio dosta za UN, Generalnu skupštinu i za samu Srbiju. On ne mora da brine za svoje mjesto u istoriji UN, pošto vjerujem da će biti upamćen kao mlad, energičan i visoko obrazovan čovjek sa političkom hrabrošću", zaključio je ambasador Čurkin.

Slično ga vidi i ambasador Brazila Luiz Alberto Maćado, koji kaže da je Jeremić tokom predsedavanja bio "pravi lider", zalažući se zdušno za agendu održivog razvoja.

"Bio je izuzetno angažovan po tom pitanju, uvijek spreman pomogne oko agende, u čijem središtu su ljudi i borba protiv siromaštva, uz ekonomski rast, ali i zaštitu životne sredine", naveo je ambasador Maćado.

On kaže da je profesionalno i lično veoma zadovoljan što je radio sa Jeremićem, dodajući, da taj stav dijeli i brazilska vlada, koja je i podržala njegov izbor prije godinu dana".

Ambasador je ocijenio i da je Jeremić kao predsjednik GS UN, bio predsjednik svih država članica.

"Veoma mudro i kreativno je vodio Generalnu skupštinu, s obzirom na godine", smatra brazilski ambasador.

Prema njegovim riječima, jednogodišnje predsjedavanje je pomoglo da se čuje i glas Srbije, iako ona nije velika sila kao SAD ili Rusija.

Ambasador Japana u UN Cuneo Nišida ocijenio je u izjavi za Tanjug da je Jeremić tokom predsjedavanja pokazao "snažnu vodeću ulogu" i da japanska vlada i Misija te zemlje pri UN to visoko cijeni.

"On je pokazao da može da riješava pitanja koja su pred UN. Između ostalog, kako da revitalizuje Generalnu skupštinu, pa je, iako je to pitanje dugo na stolu i nije ga lako riješiti, on preuzeo taj izazov i dao je dobar doprinos za njegovo rješavanje", ocijenio je ambasdor Nišida.

Predstavnik Japana je podjsetio i da je uz Jeremićevu "veliku posvećenost", mnogo pitanja otvoreno u UN, od nuklearnog razoružanja, do održivog razvoja i da je održano više od 20 tematskih debata.

Stalni posmatrač Svete stolice pri Ujedinjenim nacijama Fransis Asisi Čulikat istakao je važnost vjere u promociji poštovanja između ljudi i različitih kultura, ocijenivši da je Jeremić tokom predsjedavnja našao put da uvede međuvjerske organizacije u veliki broj debata i diskusija koje su se vodile.

On je podsjetio na "Međuversku nedjelju harmonije" koja je održana u februaru u UN, zaključivši da nije bilo mnogo predsjednika Generalne skupštine koji su na pravi način dali priliku religijskim organizacijama i njihovim lidere da iskažu svoje stavove.

 

 

 

 

Najčitanije