Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, UKP, SBPOK su tokom jula u međunarodnoj akciji, u saradnji sa policijskim i vojnim agencijama SAD i Velike Britanije – DEA, Joint Interagency Task Force South (JIATF-S), National Crime Agency-UK (NCA), u vodama Martinika, Francuska, zaplijenili 4,8 tona kokaina.
Zaustavljanjem i pretresom broda „GALEXYR“ pronađeno je 4.841 kilogram kokaina, raspoređenih u 153 bale. Na brodu je zatečeno 11 osoba, pretežno državljana Hrvatske i Crne Gore, kao i V. Đ. (41) državljanin Republike Srbije kome je određeno zadržavanje i nalazi se u pritvoru.
Akcijom zaustavljanja broda koordinisala je agencija „MAOC-N“ (Maritime Analysis and Operation Centre – Narcotics) i mornarica Francuske, dok u samoj istrazi srpski tim ističe odličnu saradnju sa policijom Hrvatske i Evropolom.
V. Đ. je član „Balkanskog kartela“ i stvarni vlasnik kompanije „VTS-Maritime Counsalting DOO“ koja se bavi angažovanjem pomoraca za prekookeanske brodove, dok je i sam pomorac, sa dozvolama za upravljanje različitim plovilima.
Postoji sumnja da je ova zapljena kokaina povezana sa nedavnim trostrukim ubistvom u Boliviji, članova „Balkanskog kartela“, državljana Srbije, Sjeverne Makedonije i Hrvatske.
Akcija je uspješno izvedena uz odličnu međuagencijsku, regionalnu i međunarodnu koordinaciju i saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala, prenosi Telegraf.rs.