ZAGREB - Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo izjavio je danas da će završetak pregovora i datum ulaska Hrvatske u EU zavisiti od okončanja ključnih reformi, te da je potrebno učiniti više u oblasti rješavanja pitanja manjina i ratnih zločina.
Obraćajući se poslanicima u Hrvatskom saboru, Barozo je rekao da će pristupanje Hrvatske EU biti katalizator za sve zemlje u okruženju, ali nije naveo tačan datum završetka pregovora.
On je istakao da su potrebne snažne i zahtjevne reforme kako bi se ispunili kriterijumi za ulazak u EU.
Barozo je ocijenio da je Hrvatska do sada napravila impresivan posao u približavanju EU i pohvalio dosadašnje napore hrvatske Vlade.
On je naveo da je ključno pitanje određenost hrvatske politike prema susjedima, dodajući da treba zatvoriti i poglavlje prošlosti - riješiti pitanje ratnih zločina.
Predsjednik Evropske komisije je rekao da je stekao utisak da će Hrvatska učiniti sve da pregovore završi što prije.
Barozo i evropski komesar za proširenje Štefan File danas su u Zagrebu razgovarali sa premijerkom Jadrankom Kosor.
Kosorova je nakon sastanka izjavila da je Barozu i Fileu prenijela da će Hrvatska i nakon završetka pregovora raditi predano do potpisivanja pristupnog ugovora i ponovila da hrvatski cilj ostaje završetak pregovora do kraja juna.
"Mi i dalje predano radimo kako bismo u ovom mjesecu zatvorili moguće dva, a možda i tri poglavlja. Mi mislimo da za to postoje mogućnosti", rekla je Kosorova.
Barozo je poslije sastanka sa Kosorovom istakao d Hrvatska sada treba da usmjeri energiju na preostala neriješena pitanja, da se fokusira na reformu pravosuđa, temeljna prava i borbu protiv korupcije.
"To su ključna područja u kojima trebamo da vidimo konkretne, uvjerljive i održive rezultate", istakao je Barozo.
Barozo će se danas sastati i sa hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
Uoči posjete Zagrebu Barozo je rekao da mu je cilj da u okviru turneje, tokom koje će posjetiti i Sarajevo, Podgoricu i Skoplje, podstakne sve zemlje da provode preostale reforme sa svježom energijom kako bi ubrzale svoj napredak na putu u EU.