Ex -Yu

Bomba sa Kornata na vještačenju

Beta

ZAGREB/ŠIBENIK - Dio eksplozivne naprave za koji se u javnosti sumnja da je povezan s pogibijom 12 vatrogasaca na Kornatu 2007, pronađen je nedavno na tom ostrvu i poslat na vještačenje, saopštila je danas šibenska policija.

Eksplozivnu napravu je pronašao ribar s Murtera, ali, kako tvrdi policija, ne na dijelu ostrva gdje je 30. avgusta 2007. u požaru poginulo 12 vatrogasaca.

Pronađena naprava je proslijeđena na vještačenje u Ministarstvo unutrašnjih poslova, a o svemu je obaviješteno i Županijsko državno tužilaštvo u Šibeniku.

Pojedini hrvatski mediji objavili su da je riječ o ostatku NATO projektila što, kako se navodi, baca novo svjetlo na teoriju o kojoj je nedavno javno progovorio jedini preživjeli vatrogasac tragedije na Kornatu Frane Lučić (23).

Uoči četvorogodišnjice tragedije, Lučić je rekao kako vjeruje da je za stradanje 12 vatrogasaca kriva bomba NATO-a odbačena 1999. poslije napada na Srbiju, a ne eruptivni požar ili curenje goriva iz helikoptera kako tvrde zvaničnici.

On je dodao da povrede vatrogasaca mogu biti jedino od bombe, a kao dokaz naveo je da se na fotografijama stradalih vidi da su sve povrede iste.

Teoriju o odbačenim eksplozivnim punjenjima na Kornatima prvi je iznio penzionisani oficir Hrvatske vojske Nediljko Pušić.

Hrvatski mediji tada su pisali da su tokom bombardovanja Srbije avioni NATO-a bacali neiskorišćene bombe u Jadran da bi mogli da slete u italijansku bazu u Avianu.

Najčitanije