Ex -Yu

Crna Gora uskoro članica, otvorena vrata za BiH

Crna Gora uskoro članica, otvorena vrata za BiH
Crna Gora uskoro članica, otvorena vrata za BiH
A. Šišić

BUDIMPEŠTA, SARAJEVO - Parlamentarna skupština NATO saveza na trodnevnom zasjedanju u Budimpešti usvojila je Deklaraciju o proširenju, u kojoj se potvrđuje puna podrška državama koje teže ka članstvu, Bosni i Hercegovini, Gruziji, Crnoj Gori i Makedoniji.

Kako je to danas za "Nezavisne" potvrdio Nikola Lovrinović, predsjedavajući Stalne delegacije parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, već do kraja tekuće godine Alijansa će uputiti poziv Crnoj Gori da se prodruži ovom najmoćnijem svjetskom vojno-političkom savezu!

Tako će Crna Gora, nakon Slovenije i Hrvatske, postati treća država bivše Jugoslavije koja je ušla "pod kišobran" NATO saveza.

"Poziv za BiH ostaje otvoren, ali treba  da požurimo sa ispunjavanjem preostalih obveza. Naime, politika 'otvorenih vrata', u nešto fleksibilnijoj formi, vrijedi do kraja godine", rekao je Lovrinović.

U deklaraciji je upravo navedeno da će Crna Gora biti pozvana do kraja godine, ali i da vrata NATO-a ostaju otvorena za ostale evropske zemlje koje su spremne i mogu ispuniti zahtjeve za članstvo.

U deklaraciji su pozvane vlade i parlamenti država koje teže ka članstvu da udvostruče napore i riješe preostala pitanja na svom putu ka NATO-u.

"Deklaracija sadrži 15 točaka, a jedna se odnosi i na BiH, odnosno da i dalje ostaje otvoren poziv za našu zemlju", kaže Lovrinović.

Bh. delegaciju u Budimpešti predstavljali su i poslanik Asim Sarajlić, a plenarnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a, trećeg dana, prisustvovao je i Šefik Džaferović, predsjedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH.

U svom obraćanju Džaferović je naglasio da su evropske i evroatlantske integracije i interes i cilj naše države.

Najčitanije