BEOGRAD - Premijer Srbije Ivica Dacić izjavio je danas da su želi da stavi tačku na priče da nova Vlada želi da ograniči ili smanji autonomiju Vojvodine i naglasio da ce se Vlada pridržavati svega sto je definisano Ustavom, zakonima i Statutom Vojvodine, bez obzira na činjenicu što je vlast na pokrajinskom i republičkom nivou različita.
"Autonomija i finansiranje Vojvodine su ozbiljna pitanja, čija bi zloupotreba proizvela teške posljedice i po državu i po Vojvodinu", rekao je Dačić novinarima poslije sastanka sa predsjednikom vojvođanske vlade Bojanom Pajtićem.
"Mi smo ovdje da sarađujemo i nisu u pitanju lični i stranački odnosi", naglasio je Dačic i dodao:
"Nismo mi ti koji odlucuju ko će biti na vlasti, već gradani. To što bi možda moja politička grupacija voljela da sruši (Bojana) Pajtića sa vlasti, a njegova mene kao premijera i republičku Vladu u cjelini, je odvojeno pitanje od pitanja saradnje institucija i organa na sprovođenju onoga što previđaju Ustav, zakoni i Statut", kazao je Dačič .
Sastanak je zakazan zbog nesuglasica republičke i pokrajinske vlasti po pitanju finansiranja Vojvodine, a prethodio mu je raniji sastanak Pajtića i ministra finansija Mlađana Dinkića.
Dačić je rekao da je današnji susret pokazivanje državne odgovornosti i jedinstva u pritstupu tim pitanjima, dok ce o specifičnim pitanjima raspravljati ministri iz nadležnih pokrajinskih i republičkih institucija.
"Želim da stavimo tačku na priče da ova Vlada želi da ograniči ili smanji autonomiju Vojvodine. Neki političari su cak tražili internacionalizaciju ovog pitanja, a veoma je bitno da imamo pozitivnu atmosferu. Bilo bi kontaproduktivno da sami sebi dajemo auto- golove", kazao je Dačić.
On je dodao da ce Vlada učiniti sve da se sporovi rješavaju mirno, a da je, da do njih ne bi ni dolazilo, važno da postoji red i zakon i da se donesu sva zakonska rješenja vezana za pokrajinu koja do sada nisu donijeta.
Dačić je novinarima u zgradi vojvođanske vlade pokazao fasciklu u kojoj, kako je rekao, stoje odgovori na sva pitanja otvorena tokom sastanka sa Pajtićem koji je vođen sat i po vremena u četiri oka.
"Tu je Ustav RS, Statut vojvodine, odgovrajući zakoni i naravno, uz sve to, i odgovarajuća odluka Ustavnog suda koja je izazvala reakcije nekih političara. Smatram da je neophodno da svi zajedno isptupimo protiv zloupotrijebe pitanja pokrajine i pokažemo da bez obzira ko vrši vlast postoji ozbiljnost i državno jedinstvo oko ovako ozbilje teme", kazao je Dačić.
On je još jednom naglasio da zloupotrijebe tog pitanja donose tešku štetu i državi i pokariji i istakao da autonomiju Vojvodine tumači kao autonomiju u Srbiji, a ne protiv Srbije.
"Mislim da dijelimo takve stavove", napomenuo je premijer, navodeći da je tokom jučerašnje posjete Mađarskoj od premijera te zemlje Viktora Orbana dobio pohvale za međunacionalne odnose u Vojvodini.
Prema njegovim riječima, Orban je veliki pobornik brzih integracija Srbije između ostalog i zato što je u Vojvodini, kako je naveo, u poslednih nekoliko godina zabilježen najmanji broj međunacionalnih incidenata.
"Nama je cilj da takvu sliku razvijamo i dalje i da sprečavamo u startu zloupotrijebe pitanja o kojima zaista ne postoje različiti stavovi u vladi i pokrajinskim organima. Nama je interes da se Vojvodina razvija i da to bude doprinos sveukupnom razvoju Srbije. Spremni smo, bez obzira na političke razlike, da radimo u interesu svih", poručio je Dačić.