Ex -Yu

Dilerima droge oko škola prijeti i do 15 godina zatvora

Dilerima droge oko škola prijeti i do 15 godina zatvora
Dilerima droge oko škola prijeti i do 15 godina zatvora
Agencije

ZAGREB - Hrvatska vlada predložila je izmjene Krivičnog zakona po kojima se posjedovanje droge za vlastite potrebe neće smatrati krivičnim djelom, već prekršajem, ali su povećane kazne za prodaju droge kod škola, javljaju danas hrvatski mediji.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić istakao je da prošle godine izmijenjeni Krivični zakon stupa na snagu tek 1. januara 2013. godine.

Izmjene zakona predviđaju do 15 godina zatvora za prodaju droge kod škola.

"Udarićemo na one koji su stvarno zlo, a one koji samo konzumiraju drogu tretiraćemo kao žrtve", rekao je Miljenić.

On je, međutim, dodao da to ne znači da se posjedovanje droge uopšte neće kažnjavati pošto će morati da se plati pet do 20.000 kuna, a postoji mogućnost i izricanja mjere obaveznog liječenja.

Novi zakon nije propisao količinu droge koja će se smatrati drogom za ličnu upotrebu, a Miljenić je objasnio da bi propisivanje količine u praksi moglo da pomogne dilerima da izigraju zakon.

Novi zakon predviđa i uvođenje jače krivičnopravne zaštite djece, posebno za seksualno iskorišćavanje i zlostavljanje djece. Porodica mora da prijavi svoje članove ako ima saznanja da su počinili krivično djelo na štetu djeteta.

legalno organizovanje kockanja više neće biti samo prekršaj, već krivično djelo. Ljudi koji to rade treba da idu u zatvor, poručio je ministar.

Svako ko ne prijavi krivično djelo takođe će odgovarati. To se odnosi i na advokate i sveštenike.

Proširena je i definicija krivičnog dijela davanja mita u koje ulaze i dijela u kojima korist ostvari treća osoba.

Najčitanije