BEOGRAD - Zamjenik predsjednika Demokratske stranke Dragan Đilas izjavio je danas da mu nisu svi ljudi iz vrha stranke po ukusu, ali da to ne znači da on posatvlja ultimatume i da namjerava da cijepa stranku.
Đilas je u saopštenju za javnost ocijenio kao netačna i nedobronamjerna medijska nagađanja da je bilo kome u DS postavljao ultimatume, tražio ostavke, zadavao rokove ili sastavljao liste nepoželjnih funkcionera.
"Naravno, nije tajna da nisu svi ljudi iz vrha DS po mojem ukusu. Na sreću, ni ja nisam po njihovom. Ono što nas razdvaja, pored ostalog, jeste moje ubeđenje da ovo nije leto u kojem DS treba da bude u 'kupaćim gaćama'", rekao je on.
Đilas je istakao da je prošlo sto dana od izbornog i postizbornog poraza, a da DS kao stranka ozbiljnih ljudi nije analizirala uzroke i posljedice odlaska sa vlasti.
"Nemamo ni stratešku platformu koja predstavlja praktičan plan reorganizacije DS, kako bismo se za godinu-dvije vratili u igru. Mi ćutimo. Mi smo još na odmoru kojeg nismo zaslužili, umorni od poslova koje nismo ili započeli ili završili", ukazao je Đilas.
Naveo je da su za to vrijeme politički takmaci DS napravili vladu, formirali vlasti na lokalnom nivou, uspostavili Skupštinu i da donose zakone, biraju guvernera, šire međunarodne kontakte i da su ovladali svim instrumentima vlasti.
"Mi smo ostavili tri meseca našu polovinu Srbije, izuzev Beograda i Vojvodine i nekoliko gradova poput Leskovca, Paraćina i Užica - bez ohrabrenja, bez zastupanja interesa građana, bez perspektive, bez akcije", rekao je Đilas.
On je ocijenio da stranku čini velikom ne format njenog lidera već način na koji izlazi iz krize i uzdiže se u pobjednički stav.
"Ova stranka je opstala i posle razlaza Mićunovića i Đinđića. Ova stranka je opstala i posle ubistva našeg premijera. Zbog toga sam i pristao da budem njen član", rekao je on.
Đilas smatra da DS treba da se bez odlaganja prilagodi zahtjevima vremena, kao i da neće da učestvuje "ni u starim ni u novim dinastičkim borbama" niti da dijeli stranku.
"Ako smo za osam godina iscrpili jednu formulu upravljanja srpskim poslovima i način na koji je funkcionisala DS, pa smo zbog toga kažnjeni od građana, pametnije je da se bez odlaganja prilagođavamo zahtjevima vremena nego da paralisani, obamrli od straha i odgovornosti, odlažemo neizbježno suočavanje sa realnošću", rekao je on.
"Da bude jasno, neću da učestvujem ni u starim ni u novim dinastičkim borbama. Neću da pomažem ljude koji hoće da vrate Borisu navodne udarce. Neću ni da podržavam prevaziđene recepte, fabrikovano jedinstvo, ćutanje ili bilo čiji status stranačke ikone. Neću ni da delim stranku", rekao je Đilas.
Kako je naveo, nije osnovno pitanje DS i njegovih pristalica hoće li na čelu biti Boris Tadić ili Dragan Đilas ili neko treći već kako se stranka vodi.
"Životno pitanje naše stranke jeste kako se stranka vodi, gde stranka ide i šta Demokratska stranka znači Srbiji. Ovo u čemu smo danas nije pobednička strategija. Nije nikakva strategija. Kao da smo usred reanimacije, lečenja nečijih ranjenih sujeta i povređene taštine. Srbija se od izbora promienila, imam utisak da dio DS nastoji da preživi ne menjajući ni sebe ni stranku", ukazao je Đilas.
Zamjenik predsjednika DS-a je rekao da to nije politika iza koje može da stane.
"Za mene je sadašnje ćutanje i paraliza DS veći problem od samog gubitka izbora čiji rezultat zavisi od brojnih faktora. Ovo je zavisilo od nas. Pitali smo prije sto dana građane i dobili odgovor. Ne može da ostane isto", zaključio je Đilas.