Ex -Yu

Đukanovićev blok apsolutni favorit na izborima

B92

PODGORICA - Koalicija koju predvodi Milo Đukanović može da osvoji apsolutnu vlast na parlamentarnim izborima danas, pokazuju istraživanja javnog mnjenja u Crnoj Gori.

Državna izborna komisija potvrdila je učešće 16 lista. Kao i posljednjih 20 godina, apsolutni favorit je lista "Za evropsku Crnu Goru", okupljena oko aktuelnog premijera te države Mila Đukanovića.

"Očekivanja i predviđanja su da će definitivno vladajuća koalicija imati najveći procenat glasača, van svake sumnje. Ostaje samo pitanje da li će imati apsolutnu većinu, ili će im faliti koji procenat do toga, što onda stvara drugačiju situaciju", objašnjava profesor Univerziteta u Podgorici Svetozar Jovićević.

Kao potencijalne koalicione partnere listi "Za evropsku Crnu Goru" Jovićević za sada vidi jedino pojedine albanske partije.

Međutim, posljednja istraživanja pokazuju da bi lista koju predvodi Milo Đukanović mogla da osvoji i do 54 odsto glasova i sama formira vladu.

Slijede Socijalistička narodna partija Srđana Milića sa skoro 17 odsto i Nova srpska demokratija Andrije Mandića sa oko 12 odsto podrške birača.

Analitičari tvrde da su izbori raspisani kako bi Milo Đukanović potvrdio svoju neprikosnovenu vlast, koja traje već dvije decenije. Kako kažu, cilj je da vladajući DPS dobije novi mandat prije nego što efekti svjetske ekonomske krize stignu u Crnu Goru.

Međutim, tvrde analitičari, ostaje otvoreno pitanje da li bi slaba i razjedinjena opozicija uspjela išta da uradi i da je situacija drugačija.

Najčitanije