Ex -Yu

Dvanaest godina od pregovora u Rambujeu

Dvanaest godina od pregovora u Rambujeu
Dvanaest godina od pregovora u Rambujeu
Beta

BEOGRAD - U nedjelju, 6. februra, navršava se 12 godina od pregovora u dvorcu Rambuje kod Pariza, kada je počela mirovna konferencija o Kosovu na kojoj su učestvovali predstavnici vlasti u Srbiji i kosovskih Albanaca, uz prisustvo međunarodnih zvaničnika.

Konferencija, koja je trajala 17 dana, završena je neuspjehom, a međunarodna Kontakt grupa je odlučila da se pregovori delegacija Vlade Srbije i kosovskih Albanaca o rješenju kosovske krize nastave 15. marta u Parizu.

Šef delegacije Vlade Srbije na pregovorima o Kosovu, Ratko Marković, izjavio je tada da sastanak u Rambujeu "nije dao rezultate, jer se nije pošlo od temelja, već od krova".

On je dalje rekao da je sastanak u Rambujeu bio sastanak na kome se delegacije dvije strane, koje je trebalo da razgovaraju i postignu sporazum, "nikada nisu sastale, da pravila za rad sastanka nikada nisu utvrđena i da je rezultirao u izjavi, a ne u sporazumu, kako uobičajeno rezultiraju takvi sastanci".

Delegacija kosovskih Albanaca prihvatila je u načelu prijedlog sporazuma o rješenju kosovske krize koji je predložila Kontakt grupa.

Delegacija Vlade Srbije prihvatila je takođe u načelu taj prijedlog, ali je ostala pri stavu da se ne dozvoli prolazak kroz zemlju trupama NATO-a i da međunarodne snage na Kosovu budu pod okriljem UN.

Druga runda pregovora o Kosovu, koja je počela 15. marta u Parizu, završena je poslije četiri dana, takođe neuspjehom.

Državna delegacija Srbije i delegacija kosovskih Albanaca potpisale su 18. marta različite sporazume. Delegacija kosovskih Albanaca potpisala je sporazum koji su ponudili međunarodni pregovarači, dok je državna delegacija Srbije potpisala sopstveni prijedlog političkog sporazuma - Sporazum o samoupravi na Kosovu i Metohiji.

Ni u posljednjem pokušaju, 22. marta 1999, specijalni izaslanik SAD Ričard Holbruk nije uspio da ubijedi tadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića da prihvati sporazum o Kosovu i razmještanje stranih trupa u pokrajini.

Neuspješne razgovore s jugoslovenskim predsjednikom prije Holbruka imali su i međunarodni posrednici za Kosovo Boris Majorski, Volfgang Petrič i Kristofer Hil.

Dva dana kasnije, 24. marta, NATO je počeo bombardovanje tadašnje SR Jugoslavije, što je poslije 78 dana rezultiralo povlačenjem jugoslovenskih snaga sa Kosova i uspostavljanjem privremene administracije UN u pokrajini (UNMIK).

U februaru 2008, Evropska unija odobrila je slanje misije Euleks na Kosovo, sa zadatkom da postepeno preuzme sve nadležnosti od UNMIK-a.

Misija EU na Kosovu s početnim operativnim kapacitetom počela je da djeluje 9. decembra 2008. godine.

Najavljeni razgovori Beograda i Pristine o životnim i drugim pitanjima još nisu zakazani. Vlada Srbije je 21. januara ove godine postavila političkog direktora Ministarstva spoljnih poslova Borislava Stefanovića za šefa tima za razgovore Beograda i Prištine.

Najčitanije